Ana sayfa - Başkanlık Sistemi Anketleri - 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu Anketleri

2017 Anayasa Değişikliği Referandumu Anketleri

Ülkemizde bir süredir konuşulan fakat Haziran ayından itibaren daha revaçta bir konu haline gelen anayasanın değişmesi ve pakete dahil olan Başkanlık sistemi için artık sonuca yaklaşılmaktadır.

Başkanlık sistemi için ilk olarak MHP lideri Devlet Bahçeli’nin çağrısının ardından harekete geçilmiş ve geçtiğimiz günlerde yeni anayasa teklifi TBMM’den geçmiştir.

Yeni anayasa kapsamında hükümet sistemi de değişeceği için 2007 ve 2010 referandumlarında olduğu gibi halkın fikrine danışılacaktır. 21 Ocak tarihinde meclisten 339 oyla kabul edildiği için Türkiye referanduma gidecek. Referandumda hangi seçeneğin daha çok çıkacağı ve sistemin ne yönden şekilleneceği merak edilmektedir. Bu sebeple birçok araştırma firması bu konuda saha taraması yapmakta ve Nisan 2017’de yapılması beklenen oylamanın sonucuna yaklaşmayı hedeflemektedir. Anayasa değişikliği anketleri arasında evet ve hayır oranlarında üstünlük konusunda değişiklikler söz konusudur.

Yapılan Son Seçim Anketleri

Yapılan anayasa anketlerinde firmalar arasında farklı sonuçlar alınmaktadır. Genel itibariyle yüzde 10 seviyesinde değişen bir karasız kitle bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, evet ve hayır oyları arasında çok keskin bir fark bulunmamaktadır. Tabi kimi firmalara göre ciddi farkların olduğu ya da oluşacağı öngörülmüştür fakat genel itibariyle böyle bir durum söz konusudur. ANAR, Gezici, SONAR, A&G VE ORC gibi firmalar bu konuda saha araştırmaları yapmaktadır.

OPTİMAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ ANKET SONUCU

2017 Anayasa Değişikliği Referandumu Anketleri

GEZİCİ ARAŞTIRMA ŞİRKETİ ANKETİ

2017 Anayasa Değişikliği Referandumu Anketleri

Birçok bölgede yapılan anketlerde yüzde 62 oranında evet çıkan anketler de mevcuttur. Başkanlık sistemi anketi kapsamında %42 evet derken, %58’in hayır dediği Gezici araştırma firmasına ait bir anket de bulunmaktadır. Sonar’ın anketine göre ise %51.3 düzeyinde bir hayır oranı varken %48 evet demektedir.

ADİL GÜR’ÜN BAŞKANLIK ANKETİ

A&G’nin anketinde ise durum tam tersidir. Ankette yüzde 53.2 evet çıkarken, yüzde 46.8 hayır şeklinde yanıt vermiştir. Asıl sonuç ise Nisan 2017 referandumu ile belirlenecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.