Ana sayfa - Başkanlık Sistemi Anketleri - 2017 Referandumu Anketi

2017 Referandumu Anketi

TBMM’de 21 Ocak’ta gerçekleşen anayasa değişikliği genel oylaması sonucu 339 oyla yeni anayasa teklifi referanduma gidebilme hakkı kazandı.

2017 Referandumu Anketi

Referandum ile çıkan sonuca göre teklifin kabul edilip edilmeyeceği belli olacaktır. Anayasa tasarısı şu an için Cumhurbaşkanı Erdoğan’da, karar sürecinde. Cumhurbaşkanlığının açıklamasıyla beraber 15 gün içinde referandum tarihi de şekillenmiş olacak. 2 ya da 9 Nisan 2017 tarihleri bu noktada ön plana çıkmakta ama 16 Nisan’a kadar yapılması kesin gibi gözükmektedir.

Referandumun kesinleşmesiyle beraber, sonucun ne olacağını siyasiler gibi pek tabi halk da merak etmektedir. Bu yüzden yerli ve yabancı birçok firma referandum anketi yapmaktadır.

Son Referandum Anketleri

Yerli ve yabancı kökenli birçok firma 2017 referandumunun nasıl sonuçlanacağını merak etmektedir.

1 Kasım seçimlerinde en yakın sonuçları verdiği için Adil Gür geçtiğimiz günlerde bir anket yaptı. Anket kapsamında yüzde 10-15 oranında değişen kararsızların da evet oyuna kaydığı belirtilmektedir. Bu kapsamda yüzde 53’lük bir evet söz konusudur. Hatta Nisan ayına kadar yapılan doğru propagandalar ile bu oranın değişebileceği de söylemekte ve Ak Parti ile MHP evet yönünde çalışmalar yaparsa yüzde 60‘ı aşan bir sonuç çıkabilir.

Son seçim anketi kapsamında QRC araştırma şirketinin yapmış olduğu ankette yüzde 60 “evet” ön görülmektedir. Kimi anket firmalarına göre de bu oranlar gerçeği yansıtmamakta ve yüzde 40 evet oyunun takıldığını belirtmektedir.

Hangi anket firmasının gerçek sonuca yaklaştığını Nisan 2017’de görebileceğiz. Bunun için yasal 15 günlük sürenin dolması gerekmektedir.

22 yorum

 1. Everett güçlü türkiye için evettt

 2. Ayır be yaa

 3. Gücünü kaybetmemiş Türkiye için Hayır…

 4. Referandumda HAYIR vardır! Bir adami secip sonra her seye onun karsr vermesini istiyorlar. Boyle ilkel bi demokrasi mi olur! Oylarimiz HAYIRlı olsun.

 5. Hayir hayir yuz bin kere hayir

 6. Halk partili başkanı seçecek, başkan bakanları seçecek , 15 hakimin 12 sini seçecek,khk çıkarabilecek, milletvekillerinin çoğunluğu hali ile başkanın partisinden olduğu için meclis çıkan tüm khk lara eyvallah diyecek, güya demokrasi artmış… yalaniniz batsın, Hadi diyelim RTE milletin adamı ondan sonra gelecek art niyetli bir başkan Türkiye’nin içine etmeyeceginin garantisi var mı 15 temmuzda gördük bu memlekette ne kadar vatan haini olduğunu ya hainlerden biri başkanlık koltuğunA oturursa bu yüzden Bence memleket için HAYIRlısı

 7. çok yanlış

  rizede bile hayır kazanıyor sizce inandırıcımı bu ne yanlış şey tabiki evet çıkcak bunu herkes biliyor

 8. Mehmet Hocaoğlu

  Hayır diyorum. Çünkü ülkemi seviyorum.

 9. Nilgül Hocaoğlu

  Hayır diyorum. Kendime saygımdan dolayı.

 10. Evet diyorum vatanım için geleceğimiz için

 11. kesinlikle hayır

 12. referanduma ne gerek var ? tabiki de HAYIR

 13. Cumhurbaskanimi cok severim ama o kadar da degil. Ailece oyumuz HAYIR!

 14. Hayir hayir atam icin hayir

 15. Özgür ve demokratik bir yaşam için Türkçe hayır Kürtçe na İngilizce no

 16. bayan öğretmen

  ben ak partı secmenı olarak hayır dıyecegım. terörle falanda alakam yoktur. elhamdülillah karadenızlıyımdır.

 17. Oğlum için HAYIR!!!!

 18. Çocuklarımızın geleceği için HAYIR

 19. tabiki hayır

 20. tabiki evet yaratılmışların sayısınca evet

 21. 2023 Hedefleri için EVET

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.