Ana sayfa - Başkanlık Sistemi Anketleri - Adil Gür’ün Kapsamlı Referandum Anketi Sonuçları

Adil Gür’ün Kapsamlı Referandum Anketi Sonuçları

Referandum yaklaştıkça araştırma şirketleri anketlerini sıklaştırdı. A&G Araştırma Şirketi patronu Adil Gür, son yayınladığı ankette çarpıcı sonuçlar açıkladı.

Adil Gür'ün Kapsamlı Referandum Anketi Sonuçları

Heyecanla beklenen referandum için geri sayım başladı. Adil Gür’ün yaptığı son anket sonuçlara göre erkeklerin yüzde 12.4’ü, kadınların ise yüzde 15.5’i kararsız. 18-30 yaş arası nüfus ise 46 yaş ve üstüne göre daha az kararsız çıktı.

Son günlerde referandumda kararsızların, referandum sonucu bakımından önemi ve etkisi konuşuluyor, tartışılıyor. Adil Gür, kararsızların kimler olduğunu analiz etti ve çarpıcı referandum anket sonuçlarını yayınladı.

ARAŞTIRMANIN KÜNYESİ

Araştırma, 28-30 Ocak günleri Türkiye sınırları içerisinde 7 coğrafi bölgede, 42 ilde, 126 mahalle köy ve belde de 18 yaş ve üstü 1509’u kadın toplam 3 bin 22 denekle hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapılmıştır.

Örneklemin seçilmesinde çok aşamalı-tabakalı-tesadüfi yöntem, görüşülecek deneklerin belirlenmesinde ise cinsiyet ve yaş kotası uygulanmıştır. Örneklem seçilirken TÜİK ve Maliye Bakanlığı verilerinden faydalanılmıştır. Örneklemde ilçe, kır-kent ağırlığına uyulmuştur.

Araştırma raporunda yer alan Büyükşehir verileri, statü olarak büyükşehirleri değil nüfusu büyük olan şehirleri yani metropolleri ifade etmektedir.

Araştırma sonuçları gerek sahada, gerekse bilgisayar ortamında çeşitli kontrollere tabi tutulmuş, elde edilen bulguların tutarlılığı gözlemlenmiştir. Araştırmanın hata payı güven sınırları içinde %1.8’dir.

ARAŞTIRMADA GİDİLEN İLLER

Araştırmada gidilen iller Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Isparta, İzmir, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Uşak, Van ve Zonguldak’tır.

Üniversite mezunlarının kararı belli

Eğitim yükseldikçe kararsızlar azalıyor.

En az ev kadınları en çok memurlar

Ev kadınlarının yüzde 17.4’ü kararsız.

MHP tabanı kararsız

MHP tabanındaki kararsız oranı diğer partilere göre daha yüksek.

Güneydoğu bölgesi kararını verememiş.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan seçmenlerin yüzde 23.9’u kararsız.

“1 Kasım’da Ak Parti’te oy verdim” diyenlerin yüzde 90.4’ü, “CHP’ye oy verdim” diyenlerin yüzde 93.9’u 16 Nisan’daki referandum oylamasında ne yönde oy kullanacağına karar vermiş.

Kentler daha hazır

Kentlerde kararsızlar genel ortalamanın üzerinde.

Erkekler kadınlardan daha kararlı

Kadınların yüzde 15.5’i, erkeklerin yüzde 12.4’ü kararsız.

Yaş arttıkça kararsızlar artıyor.

Yaş yükseldikçe kararsızların oranı bir miktar artıyor.

15 yorum

 1. %60 evet… 27nisan sabahı hayırcılar fatih portakal gibi boynu bükük bakacaklar…

 2. ADAM REFERANDUM TARİHİNİ BİLMİYO EVET DEDİGİNİ NERDEN BİLECEK KOYUN İŞTE

 3. Arkadaş sayenizde tarihi öğrenip gidip oyunu evet olarak kullanacak tabiki evet.topluma tepeden bakan aşağıdan zihniyet siniz koyun oluruz sorun değil pkk domuzuna yoldaş olup domuz olmaktansa.

 4. hayır pkk evet dıyomuş siz evet diyin halkım chp din düşmanı o bile hayır dıyor hdp yle sızde ondan evet dıyın dıyosunuz vatan kalmadı ya surryeler ıcıne etdı yoldan kucuk suruyeler bıle vatandaslarımıza kufur edıyor berbere gıderım sırada olursun suruyelı berber vatandasını alır bızı bekletır sıra bızde olsa ne olur surruyeler vatandas olcakmış neden ulkem ıcın savasdımı askerlık mı yapdı yıllarca yada vergımı verdı ne verdı bu ulkeye yukden baska efendım surruyelıler ıcınden cok ıyılerı var turklerın ıcınden ıyı olan yokmu hepsı ışsız

 5. İngiltere’de 13.asırda (1215 de MAGNA CARTA LİBERTATUM ile) BÜYÜK FERMANLA kralın yetkileri sınırlandırılmıştır. Biz ise sekiz asır sonra bir kişiye (C.Başa) büyük ,olmadı daha büyük yetkiler veriyoruz. Demek ki hürriyet, demokrasi ve cumhuriyet değerlerini hazmedememişiz. Fark burada.

  • Arkadaslar once degisen maddeleri bir okuyalim anlayalim sonra yorum yapalim bol keseden atmayalim anlamak istemiyorsaniz o baska birde icerde ve disarda kimlerin hayir dedigine bakalim ondan sonra neden evet dememiz gerektigini daha iyi anlatiz

 6. Adil gür akepeli bir anketör. Onun anketinde bile bu sonuc cikiyorsa, endiseye gerek yok, HAYIR önde demektir. Ben bir MHP sandik görevlisiyim, ÜLKÜCÜLER olarak bizler, büyük oranda HAYIR diyoruz. Bahcelinin ne dedigi kendini baglar

 7. Arkadaslar kavga yok 17 si sanah belli olacak buyuk olasilik Evet cikar ama hayat surprizdir terside olur hangisi selametliyse o olsun

 8. Bülent tözüm

  Benim görüşüm refarandumdan öte bu bir haçli hilal savaşıdır MHP li kardeşlerimi sağ duyulu olmaya davet ediyorum

 9. EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILDIM 58 YAŞINA KADAR ÇALIŞ DİYORLAR NASIL ÇALIŞACAĞIM BU ÜLKENİN KAYNAKLARI NE İŞE YARAR BİZLER ÜVEY EVLATMIYIZ

 10. bir etrafımıza bakalım kimler hayırcı.bunlar türkiyeyi çokmu seviyorlar.II.Abdülhamit hana yapılanlar şimdi Tayyip erdoğana yapılıyor.diktatör diyorlar böyle diktatörler nerde varsa göndersinler ülkemiz daha çabuk gelişsin.ÜLKEM için EVET diyorum

 11. Hayir da ciksa evet de ciksa turkiye nin hali kotu… Halkimiz okumaktan cok dinlemeyi sever… Bilmeyenler buyuklerine sorsun, zamaninda geri cekilmeyi bilmeyen karizmatik liderlerin ve o ulkede yasayan halklarin her zaman cani cok yanmistir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.