Ana sayfa - Seçim Tahminleri - A&G Araştırma’nın Referandum Analiz Sonuçları

A&G Araştırma’nın Referandum Analiz Sonuçları

A&G Araştırma Şirketi sahibi Adil Gür, “Evet” veya “Hayır” oylarından birinin açık ara önde algısının oluşmasının referandum sonucunu etkileyeceği görüşünü savunarak çarpıcı bir analiz kaleme aldı.

A&G Araştırma'nın Referandum Analiz Sonuçları

Kamuoyu araştırmacısı Adil Gür, Milliyet’teki köşesinde merakla beklenen referanduma ilişkin bir yazı kaleme aldı. “Ben olsam da olmasam da bu sonuç çıkar” düşüncesinin seçmenin sandığa gitme motivasyonunu düşürdüğüne dikkat çeken Gür, yazısını böyle tamamladı:

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ ÖRNEĞİ

“Örneğin 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın %54 ile %60 arasında bir oranla seçimi kesin kazanacağını gösteren anketler ve algı AK parti seçmeninin bir bölümünü rehavete itti, sandığa gitmedi. Ve seçim %51.8 ile tamamlandı. Özetle, benim oyum seçimin sonucunu değiştirmiyor algısı, katılımın düşmesine neden oluyor.

TARAFTARLARINI İYİ MOTİVE ETMELERİ GEREKİYOR

Bu nedenle, “Evet” veya “Hayır” kampanyasını yürütenlerin taraftarlarını iyi motive etmeleri gerekiyor. Katılım düşük olduğu takdirde, taraftarlarını iyi motive edip sandığa götürmeyi başaranların daha avantajlı olacağını söylemeye gerek yok. Bugünden bakıldığında Evet veya Hayır oyu vereceğim diyenlerin eşit oranda motive olduklarını görüyoruz. Bunun temel nedeni, kamuoyunda referandumda Evet veya Hayır oylarının birbirine yakın, başa baş, bıçak sırtı olduğu algısının yüksek olması.

Önümüzdeki süreçte Evet veya Hayır kampanyasını yürütenlerin, “Oyumuz şu kadar!”, “Açık ara kazanıyoruz!”, açıklamalarının en çok kendi seçmenlerinin motivasyonunu olumsuz etkileyeceğini unutmamaları lazım.”

1 yorum

  1. MALESEF KAYBEDECEK GİBİYİZ OLSUN YENİ BAHANE VE TİYATROLAR OYNAYABİLİRZ!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.