Ana sayfa - Haberler - AK Parti Başkanlık Sistemini Meclis’e Getirmeye Hazırlanıyor

AK Parti Başkanlık Sistemini Meclis’e Getirmeye Hazırlanıyor

AK Parti, Başkanlık Sistemini meclise sunmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki yıl Başkanlık sistemini hayata geçirmeyi planlayan hükumet, 20 maddelik anayasa değişikliği için muhalefetle görüşecek.

AK Parti’nin önereceği teklifte Başkan 5 yıllığına en fazla 2 dönem seçilebilecek. Pakete geçici madde ile görev süresi 2019’da dolacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, o tarihe kadar Başkanlık yapmasının önü açılacak. Başkanlık Sistemi’nde vatandaşın önüne iki sandık konulacak. 5 yılda bir hem Başkanlık hem de milletvekilliği seçimleri aynı anda yapılacak. Bu nedenle anayasada yer alan 4 yılda bir yapılan milletvekilleri seçimleri 5 yıla çıkarılacak.

AK Parti Başkanlık Sistemini Meclis'e Getirmeye Hazırlanıyor

YÜRÜTMENİN BAŞI “BAŞKAN” OLACAK

Başkan, Devlet Başkanı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyetini ve Türk milletinin birliğini temsil edecek. Anayasadaki Cumhurbaşkanı seçilme şartları aynen korunacak. Yani seçilmek için 40 yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapma şartı aranacak.

BAKANLAR MECLİS DIŞINDAN ATANACAK

Mevcut Cumhurbaşkanı’nın görev ve yetkileri Başkan’a geçecek. Yani Cumhurbaşkanı gibi kanunları onaylayacak, anayasaya aykırılık iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne dava açabilecek. Uluslararası anlaşmaları yayımlayacak. Üst düzey kamu görevlilerini atayacak veya görevden alacak. Sürekli hastalık ve kocama sebebiyle kişilerin cezalarını kaldırabilecek. Bakanları Başkan atayacak, Başkan görevden alacak. Bakanlar, Meclis dışından atanacak. Başkan genel siyasetin yürütülmesinde ihtiyaç duyduğu konularda Başkanlık kararnamesi çıkarabilecek. Milletvekilleri Başkanın çıkardığı kararnamelerin iptali için salt çoğunlukla Anayasa Mahkemesi’ne başvurabilecek. Başkan yönetmelik de çıkarabilecek. Bunun için mevcut anayasada çok fazla değişiklik yerine ‘Cumhurbaşkanı’ ifadesinin yerine ‘Başkan’ ifadesinin getirilmesi düşünülüyor.

BAŞBAKAN MUHALEFET LİDERLERİ İLE GÖRÜŞECEK

Başbakan Binali Yıldırım, bu hafta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli ile bir araya gelerek Başkanlık Sistemi ile ilgili düşüncelerini iletecek. Ardından, AK Parti’de istişare mekanizması devreye girecek. AK Parti Anayasa Komisyonu isimlerde yapılacak bazı değişikliklerle aktif hale getirilecek. Başbakan, milletvekilleri, il başkanları ve belediye başkanları başta olmak üzere teşkilatların görüşlerini alacak. Bir-iki sürecek istişarelerin ardından teklif Meclis’e sunulacak.

TBMM YETKİ KULLANMAYA DEVAM EDECEK

Mevcut parlamenter sistemdeki Meclis’in yetkileri devam edecek. Meclis yasa çıkaracak, bütçeyi onaylayacak, para basılmasına ve savaş ilanına karar verecek, milletler arası anlaşmaları onaylayacak. Yürütmeyi denetleyecek. Yasalar milletvekillerinin teklifi ile Meclis’e sunulacak.

BAŞKAN MECLİS’E KARŞI SORUMLU OLACAK

Mevcut sistemde Cumhurbaşkanı’nın hiçbir sorumluluğu bulunmuyor. Cumhurbaşkanları vatana ihanet dışında hiçbir suçtan yargılanamıyor. Ama seçilecek Başkan yaptığı bütün işlerden tıpkı Başbakan ve bakanlar gibi sorumlu olacak. Başkan hakkında yaptıkları işlerden dolayı Meclis’te milletvekillerini üçte ikisinin teklifi ile soruşturma açılabilecek, yine milletvekillerinin dörtte üç çoğunluğu ile yargılanabilecek.

SEÇİM BARAJI KALKIYOR

Başkanlık Sistemi’nin gelmesinin ardından Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Kanunu da revize edilecek. Yüzde 10 olan seçim barajı sıfır olacak. Böylece her siyasi görüş Meclis’te temsil edilecek. 85 olan seçim çevresi yerine 550 seçim çevresi olacak. Seçmenle teması iyi kuran vekil seçilecek. Böylece milletvekilleri adaylık olabilmek için siyasi partilerin kapısını aşındırmayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.