Ana sayfa - Başkanlık Sistemi Anketleri - AK Parti’nin Masasındaki Son Referandum Anket Sonuçları

AK Parti’nin Masasındaki Son Referandum Anket Sonuçları

AK Parti’nin masasındaki son referandum anketlerini yazan Milliyet yazarı Serpil Çevikcan çarpıcı anket sonuçlarını okurlarıyla paylaştı.

Ak Partililerle konuşan Çevikcan, hem son anketlerin verilerini hem de izlenecek stratejiye yönelik alınan kararları açıkladı.

AK Parti'nin Masasındaki Son Referandum Anket Sonuçları

ANKETLERE GÖRE “EVET” OYLARI YÜZDE 51-54 ARASINDA

En doğru bilgilere hakim, etkili bir isimle yaptığım sohbetten aldığım bilgilere göre, Ak Parti’ye ulaşan son anketlerde “evet” yüzde 51 ile 54 bandında seyrediyor. Birden fazla şirketten gelen anketlerin hiçbirinde bu bandın altına inilmiş ya da çıkılmış değil.Ak Parti, henüz anketlerde yüzde 55’i göremedi, ancak destek yüzde 51’in altına da inmiyor. Son Ak Parti oyu yüzde 54.4 Henüz yolun başında olunduğundan destek oranının her geçen gün biraz daha artacağı düşünülüyor. İlerleyen süreçte bu desteğin artabilmesi için de, “peşini bırakmamak kaydıyla…” şerhi düşülüyor.

SIKI ÇALIŞILMAZSA DÜŞEBİLİR UYARISI

Sıkı çalışılmazsa, hedeflenen oranlara ulaşılamayabileceği gibi bu oranların da aşağıya düşme riskinin bulunduğu gerçeği üst yönetim tarafından stratejinin ana noktasını oluşturuyor. Bu gerçek teşkilatlara da sürekli bir uyarı olarak anımsatılıyor. Ak Parti’nin seçim başarılarının sırrının işin peşini bırakmamak olduğu uyarıları teşkilatlara sürekli yapılıyor.

AK PARTİ’NİN OYU YÜZDE 54.4

Ak Parti’ye, “bugün seçim olsa” anketleri de geliyor.

Geçen hafta gelen son anket, partiye şu an verilen desteğin yüzde 54.4 gibi rekor bir oranda olduğunu gösteriyor.
Ak Partililer, referandumun tartışılmaya başlandığı andan itibaren, partiye verilen destek oranıyla, “evet” oranının hemen hemen aynı çıktığını söylüyor.

MHP’DEN EN AZ YÜZDE 5 YETER

Bu tabloda, 1 Kasım 2015’teki seçimde yüzde 11.9 oy alan MHP tabanından gelecek “en az yüzde 5’lik” desteğin yeteceği belirtiliyor.

En karamsar hesaplar bu orana göre yapılıyor.

Ak Parti’ye, MHP’den yansıyan bilgiler, halihazırda tabanın yüzde 60’ının “evet” diyeceği yönünde.
Oranın günden güne yükseldiği Ak Parti cenahına ifade edilmiş.

MHP’den gelen haberlerin pozitife döndüğüne işaret ediliyor. MHP yönetiminin tabanı ikna için çok çalıştığı değerlendiriliyor. Hükümete, MHP yönetiminden, “İşler yoluna giriyor” mesajları geliyormuş.

MHP’li muhaliflerin etkinliklerinin ise tabanda etkisinin olmayacağı belirtiliyor.

MUHAFAZAKAR KÜRT SEÇMENDEN YÜZDE 2 BEKLENTİSİ

Ak Parti’nin beklentisi MHP tabanıyla sınırlı değil.

“Hayır” cephesindeki HDP’nin muhazafakâr seçmeninin de “evet” diyebileceği hesabı üzerinden Kürt seçmene dönük özel bir kampanya yürütülecek.

Bu kesimden yüzde 2’lik destek beklentisi var.

Ak Parti, kendi tabanından ise kafa karışıklığı yaşadığı düşünülen yüzde 5’lik bir kesimin ikna edilmesi gerektiğini değerlendiriyor.

Ak Parti’nin hedefi, kıl payı yüzde 50’nin aşılması değil. Desteğin yükselmesi, tüm kesimlere ulaşılması. Bu nedenle, “doğru mesaj” değerlendirmeleri de sürüyor. “Negatif propaganda” olarak yorumlanan, “hayır” cephesinde CHP ve HDP ile terör örgütlerinin bulunduğu söyleminin eleştirilere yol açtığı not ediliyor.

10 yorum

 1. ALLAHIM REFERANDUMU HAYIRLI EYLE

 2. benim tahminime göre %55-57 bandında evet çıkacak çünkü rte tek başına %52 oy almıştı yani anlayacağınız hayırcılar pkk sevicileri uzakta havlayın

  • turkiyenin hali ortada 550 milletvekili neyimize yetmiyor suriyeli ler sayesinde kiraler uçmuş hayat pahalandı işsizlik aldı başını gidiyo sorunları saysam ömrüm yetmez referandum HAYIR olacak

  • Yeter artık bizi koyun gibi gormelerinden biktik akpliler evet diyecekmis ben akpli olarak hayir diyorum her soyleneni kuzu kuzu yapmak zorunda degiliz 18 yasinda millet vekilimi olur 600 millet vekili neden yetmiyormu zenginlikleri

 3. Yeter artik bu kadarida fazla iyi bir lider guclu bir lider ama tek adamlikta fazla bir akpli olarak hayir biz her soyleneni yapmak zorunda degiliz kavga etmektende biktik

 4. Selamet icin refah icin!

  Ulkenin selameti ve milletin gelecegi icin
  Refah ve adil bir yonetim anlayisi icin
  Ogula dayiya damada! Degil de
  Hakedene bakanlik verilmesi icin
  Gemiciklerle, bankadaki, ayakkabi kutusundaki paralara, iftiralara, yolsuzluklara, yoksulluklara, peskescilige, uckagitciliga, secimlerde hilecilihe karsi; Din’den dem vurup Müslumanligin M’sine bile layik olamayanlara karsi durmak
  Icin…
  Icinde Allah korkusu bulunan aklina ve vicdanina kulak veren herkes hayir der HAYIR HAYIR HAYIR
  2009’a kadar akp’ye oy verdim
  Ama artik yeter yeterr! Oy veren ellerim kirilsaydi da bu haramzadelere gecit vermeseydim.. Yuzbin oyum olsun Yuzbini de HAYIR HAYIR HAYIR.!

 5. Allah vatanım milletim için hayırlısı neyse onu nasip eylesin mutlu huzurlu refah Önder ve lider bir Türküye için EVET

 6. Allahin.izniyle alacagiz evet kardesler

 7. parlemter sistemde 7 haziranda 45 gün hükümet kurulmadı chp bir türlü razı olmadı 2.şu an parti liderleri tek adamdır liderin müsadesi olmadan kimse parmak kaldıramaz
  bu nedenle yeni sisteme evet diyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.