Başkanlık Sistemi Anketleri

Anayasa Değişikliği Referandumu Anketleri

 | 794 kere görüntülendi.
-reklam-

Referandum Anketi Sonuçları

Başkanlık sistemi, OHAL ve dövizdeki artışlar ile hareketli günler yaşanan ülkemizde şu anda en fazla gündemde bulunan konuyu başkanlık sistemi oluşturuyor. Yapılan seçim anketi pek çok kişi tarafından farklı şekilde cevaplanıyor.

Anayasa Değişikliği Referandumu Anketleri

Muhalefet partileri ve iktidar partisi arasında keskin bir çizginin bulunduğu bu anketlerde sonuçlarda yavaş yavaş oluşuyor. Ayrıca halkın büyük çoğunluğu referandum ne zaman yapılacak sorusunu büyük bir merakla takip ediyor. Yapılan anayasa değişikliği ile yeni sisteme adı atılmış bulunuyor ve bundan sonraki aşamada da anayasa referandumu geliyor.

Halk başkanlık sistemi için ortaya konulan anketlere göre şu anda az bir farkla da olsa evet diyor. Fakat cumhurbaşkanlığı sistemi olarak da adlandırılan bu sistem değişikliği için sonuçlar her an için değişiklik gösterebiliyor.

Yapılan anketlerde yüzde 50-51 oranında evet cevabı alınıyor. Halk tarafından başkanlık sistemi anketi için verilen bu evet cevabının büyük çoğunluğu iktidar partisinden geliyor. Yapılan referandum anketi için ise hayır cevabı tahmin edildiği üzere muhalefet partilerinden geliyor. Muhalefet partileri içinde evet için ılımlı olan seçmenler de bulunuyor. Evet oyu için en ılımlı parti ise yapılan anayasa değişikliği anketleri için MHP olarak görünüyor. MHP bu durumu ile seçimin sonucuna en fazla etki edecek parti durumunda. Aynı zamanda Ak Parti içinde de başkanlık sistemi için hayır diyen bir grup bulunuyor. Böylece MHP’nin evet sonucu ile AK Parti’nin hayır sonucu birbirini dengeliyor.

– Anayasa değişikliği referandumu ile ilgili bugüne kadar yapılan bazı anketler:

MAK Danışmanlık Seçim Anketi

ORC Araştırma’nın Kapsamlı Anket Sonuçları

ORC’nin Anayasa Değişikliği Anketi


Yorumlar (2 Yorum)


Yorum Yaz» Yapılan yorumların tüm sorumluluğu yorum sahibine aittir.
» Küfür ve hakaret içeren yorumlar onaylanmayacaktır.