Ana sayfa - Haberler - Başkanlık Seçimi Ne Zaman Yapılacak?

Başkanlık Seçimi Ne Zaman Yapılacak?

Uzun zamandan beri tartışılan başkanlık sistemi referandumu ne zaman yapılacak? Başkanlık sistemi tartışmaları gündemi bir süreden beri meşgul ederken, AK Parti geçtiğimiz günlerde hazırladığı anayasa taslağını MHP’ye sundu.

1 Kasım’da seçim meydanlarında siyasi partiler yeni bir anayasa sözü verdi. 15 Temmuz darbe girişiminin bertaraf edilmesi ardından 11 Ekim’de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında başkanlık sistemi tartışmasını yeniden açtı.

Başkanlık Seçimi Ne Zaman Yapılacak?

Bahçeli, sistem tartışmalarının siyaseti tıkaması durumunda, rejim krizine dönüşebileceği uyarısında bulundu. Bu çıkışın ardından Başbakan Binali Yıldırım ve Bahçeli arasında görüşme trafiği başladı. 10 Kasım’da iki liderin görüşmesinde AK Parti’nin hazırladığı iki teklif değerlendirildi. Görüşmede, mevcut anayasanın başkanlık sistemine göre düzenlenmesi teklifi üzerinde duruldu. Teklif, MHP’nin de değerlendirmesi sonrası, kamuoyuna açıklanacak. Teklifin nasıl açıklanacağı ve ortak imzalarla mı gönderileceği, son istişareyle kararlaştırılacak.

TEKLİF MHP’DE

AK Parti, üzerinde uzun zamandır çalıştığı Anayasa değişiklik teklifini dün MHP’ye gönderdi. Anayasa teklifini inceleyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gerekli çalışmayı yapması için de parti adına Anayasa çalışmalarına katılan, Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak’ı görevlendirdi. Parsak, dün itibari ile Anayasa hukukçularıyla birlikte teklifteki maddeleri incelemeye başladı. MHP’nin kırmızı çizgileri olarak bilinen maddeler üzerinde partinin çekince ve itirazları ortaya konulacak.

BAŞBAKANLIK OLMAYACAK

Bu hafta büyük oranda şekillenecek olan teklif, liderlere sunulacak. Liderlerin son temasının ardından da teklifin kısa süre içinde Meclise sunulması öngörülüyor. Detayları belli olmaya başlayan teklifle ilgili en merak edilen konu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görev süresi ve değişiklikle getirilen seçim süreleri oldu.

Teklifte neler var?

– Yeni sistemde Cumhurbaşkanı 5+5 yıllığına iki kez seçilebilecek.
– Başbakanlık makamı olmayacak. Cumhurbaşkanı yardımcıları ise atama ile olacak.
– Cumhurbaşkanı’na TBMM Başkanı yerine Cb. Yardımcısı vekalet edecek.
– Esas yönetim sistemi, başkanlık olacak ama Cumhurbaşkanı korunacak.

Teklifte belirtilen Cumhurbaşkanı 5+5 yıllığına iki kez seçilebilecek düzenlemesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da kapsayacak. Teklifte, Erdoğan’ın 2019 yılına kadar görevini sürdürmesi öngörüldü. (Yeni Şafak)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.