Ana sayfa - Başkanlık Sistemi Anketleri - Başkanlık Sistemi Anketleri Hakkında

Başkanlık Sistemi Anketleri Hakkında

Gezici Araştırma Şirketi’nin yapmış olduğu araştırmalar sonucunda son günlerin en çok konuşulan ve tartışılan konusu olan başkanlık sistemi, halkın yüzde 58’i tarafından istenmediğini ortaya koymaktadır. ORC araştırma şirketi anketinde ortaya çıkan sonuç ise bunun tam tersi olarak başkanlık sistemine desteğin yüzde 62 olduğunu göstermiştir.

Başkanlık Sistemi Anketleri Hakkında

Darbe girişimi öncesinde yapılan anketler doğrultusunda incelemeler yapıldığında şu anki düşünceler arasında ortaya farklılıklar çıkmış olduğu görülmektedir. Anayasa değişikliği kabulü için mecliste her geçen gün yeni olaylar meydana gelmektedir. Bu durum halkı etkilemektedir.

Akıllara en çok gelen soru “referandum ne zaman?” şeklinde olmaktadır. Anayasa referandumu meclis oylamasının yeterli olmaması durumunda yapılması gereken bir oylamadır. Öncelikle referandum yapılmadan halk arasında referandum anketi yapılmaktadır. Bu anket verileri elbette göz önünde bulundurulmaktadır. ABD başta olmak üzere dünyada pek çok ülke başkanlık sistemi ile yönetilmektedir.

Başkanlık sistemi anketi konusunda da çalışmalarını yapan Gezici Araştırma Merkezi sonuçlarını diğer anket araştırmaları yapan firmalara göre farklı olarak sunmuştur. Anayasa değişikliği anketleri hala hızlı bir şekilde halk arasında yapılmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı sistemi, yeni Türkiye hedefinin en önemli parçası olmaktadır. Seçim anketi sonuçlarına göre de halkın nabzı ölçülmektedir. Yeni Türkiye hedefi yolunca ilerlemek için artık bir tercih değil zorunluluk haline gelen başkanlık sisteminin kabul olup olmayacağı önümüzdeki günlerde belirlenecektir.

Türkiye Gündem Araştırması sonuçlarına göre başkanlık sistemi ile ilgili çarpıcı tespitler ortaya koymaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti başkanlık sistemine geçmeli midir? Araştırmaları hala devam etmektedir. Önümüzdeki günler başkanlık sistemi ile ilgili gelişmelerin sonuçlanmasını gösterecektir.

Anayasa değişikliği teklifinin geçtiğimiz günlerde meclisten geçmesiyle gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrilmiştir. Erdoğan teklife onay verirse, yasa gereği 60 gün içinde referanduma gidilecektir. Referandum büyük bir ihtimalle 2 veya 9 Nisan 2017’de yapılacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.