Ana sayfa - Başkanlık Sistemi Anketleri - Başkanlık Sistemi Referandumu

Başkanlık Sistemi Referandumu

Başkanlığa Doğru

Türkiye’nin yüz yılı aşkın bir zamandan beri devlet yönetimini belirlemiş olan parlamenter sistem rejimi son zamanlarda başlatılan bir çalışma ile anayasa değişikliği yapılarak değiştirilmeye çalışılmaktadır.

Başkanlık Sistemi Referandumu

Sistem değişikliği denilse de ve seçim anketi çalışmalarında halkın büyük kısmının yapılacak olan değişimi bu şekilde algıladığı ortaya çıksa da yapılan değişikliğin sistem değil rejim değişikliği olduğu yönünde eleştiriler yapılmaktadır. Bu süreçte toplumsal tarafların karşı karşıya getirilmemesi için söylenmek istenmeyen ancak anayasa referandumu sonuçlarından sonra artık kesin olarak ilan edilecek olan bu değişikliğin, Cumhurbaşkanlığı sistemi olduğu belirtilmektedir.

Toplumun belirli kesimleri tarafından bu artan belirsizlik ortamının bir an önce kalkması ve insanların nasıl bir yönetimle karşılaşacaklarının daha net bir şekilde ortaya çıkması için referandum ne zaman sorusunun cevabının da netleşmesi gerekiyor.

Başkanlık sistemi olarak getirilmeye çalışılan bu değişiklik, her ne kadar farklı isimle anılsa da Türkiye’ye ne getirip ne götüreceği ve gerçekte kimin için faydalı olacağı henüz bilinmiyor. Ancak başkanlık sistemi anketi çalışmalarında çıkan sonuçlar bu işten halkın yüksek fayda beklediğini gösteriyor. Bu yüksek fayda Türkiye’ye nasıl yansır ve gerçekten toplumun tüm kesimlerini kapsar mı henüz bilinmiyor.

Bu muammalar kargaşasında yapılan referandum anketinin gerçek sonuçları yansıtıp yansıtmadığı, referandumun ardından ortaya çıkacak. Referandum anketlerine göre halkın yüzde 50’sinden fazlası başkanlık sistemine destek veriyor.

O anketlerden bazıları:

ORC’ye göre Anayasa değişikliğine destek yüzde 62

SONAR ve ORC’nin Başkanlık Sistemi Anketleri

Sitemizde yapılmakta olan Başkanlık sistemi anketi:

Başkanlık Sistemini Destekliyor Musunuz?

1 yorum

  1. Binali yasli

    Yeterince mecliste ne konusuldu maddeleri bilmiyorum.iyi bise olsa televizyonlar hepsi gosterirdi diye dusunuyorum.kararsizim ama bilmedigim bir seyde hayir da hayir vardir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.