Ana sayfa - Başkanlık Sistemi Anketleri - Başkanlık Sistemiyle İlgili Yapılan Farklı Anket Sonuçları

Başkanlık Sistemiyle İlgili Yapılan Farklı Anket Sonuçları

Başbakanlık makamının arka planda kalmasından, TBMM ve cumhurbaşkanının seçim tekrarı kararı verebilmesine kadar birçok yeni maddeyi kapsayan anayasa teklifi, artık referandumla kesinleşecek. Yapılan meclis görüşme turları ve genel oylaması sonucu 339 gibi yeterli bir oy oranı alan tasarı, halk oylamasıyla netleşecektir.

Başkanlık Sistemiyle İlgili Yapılan Farklı Anket Sonuçları

Yapılan son seçim anketleri yeni sistemin ve anayasanın nasıl bir etki yaratacağı ya da hangi oyun çıkacağını öğrenmeye yöneliktir. Anketlerde, firmadan firmaya değişen bir evet – hayır oranı söz konusudur. Aynı şekilde kararsız kalanların da her ankette değişken bir oy oranı bulunmaktadır. Fakat çok net ayrımlar görülmemektedir.

Güncel Başkanlık Sistemi Anketleri

Referandumun kesinleşmesi ve tahmini tarihe 3 ay gibi bir sürenin kalmasından dolayı neredeyse her hafta yeni bir seçim anketi yapılmaktadır.

Anket ve saha araştırması yapan ORC, SONAR, GEZİCİ, OPTİMAR, GENAR, ANDY-AR, A&G gibi firmalar yerli ya da yabancı menşeili olması fark etmeksizin bu konuyu irdelemektedir. Hemen hemen her ankette yüzde 10 gibi bir kararsız olan, oy vermeye sıcak bakmayan bir kitle bulunmaktadır. Aynı şekilde, ortak bir nokta da son zamanlarda eskisine göre evet oyunun oranın az da olsa bir artışta olduğudur. Bu da gündem konularına göre değişkenlik göstermektedir.

ORC ANKETİ

ORC'ye göre Anayasa değişikliğine destek yüzde 62

Evet ve hayır oyu arasında çok keskin bir fark yok fakat ORC gibi firmalarda %62 oranında evet beklentisi bulunmaktadır. A&G araştırma şirketinde de %52 gibi evet üstünlüğü söz konusudur.

GEZİCİ ANKETİ

2017 Anayasa Değişikliği Referandumu Anketleri

SONAR ANKETİ

SONAR'ın Başkanlık ve Referandum Anketi Sonuçları

Başbakanlık sistemi anketi kapsamında Gezici araştırma ise, %58 hayır oranına ulaşmıştır. SONAR araştırma şirketi ise, bu oranın %51 olduğu yönünde sonuç bildirmiştir.

24 yorum

 1. başkanlık bu ülkede olmaz.Tek adamlığa hayır.

  • Bal gibi yakışır bu ülkeye başkanlıkkk

  • Biz senin gibileri çok gördük o olmaz bu olmaz diyen. 90 yıl hiçbir şey yapmadınız. İşte tamda siz hayır dediğiniz için millet evet diyor. Kendi milletine 5 karış yukardan bakan kibir abidelerisiniz. Ne kendinize ne de ülkenize bir faydanız dokunmuyor. Ona buna yobaz diyorsunuz da asıl yobaz kesinlikle sizsiniz. Örümcek kafalı terörist sevici chp liler sizi!

   • bu referandum partiler üstü durum lütfen maddeleri iyi okuyup analiz edelim.teröristlerle sürec başlatanlar cemaatlere ülkemizi peşkeş çekenler kendi geleceklerini garantiye almak için düzenlemiş oldukları bir senaryo.

 2. ULKEM BOLUNMESİN DİYE TEK ADAM ULKELERİNİ GORDUK HAYİR DİYORUM

  • ülkem bölünmesin diye hayır diyosun pkk damı ülke bölünmesin diye hayır diyor.
   tek adamdan bahsediyorsun. bu güne kadar cıkan tüm diktatörler parlementer sistemden türediğini bilmiyorsun sanırım. mussolini ve hitler parlementer sistemin ürünleridir.

 3. Muhammed Hamza Çandar

  Milliyetçi muhafazakar biri olarak hayır diyorum. Yarın öbür gün kimin seçileceği belli değil bu olağaüstü yetkiler ya günün birinde bir ateiste veya bir teröriste geçerse? Ya daha sonra “böyle olmuyor eyalet sistemine gecelim” denirse? En iyisi hayıda hayır vardır demek.

 4. Evet. Parlamento calismiyor, ayni Fransa, Amerika ve Rusya gibi baskanlik sistemi lazim.

 5. Konya, Bozkırlıyım.
  RABBİM ALLAH azzevecelle, Önderim MUHAMMED MUSTAFA s.a.v
  Bunları söylememin sebebi, Başkanlığa Hayır diyen kişi, Ya FETÖCÜ, ya PKK, yada CHP olarak lanse ediliyor.
  Böyle bir zihniyete bırak başkanlığı, ekmek dahi vermiyeceksin.
  Bu Millet çok birşey istemiyor, Samimi olun, Şeffaf Olun, Adaletli Olun ama nerdeeeeee.
  Abicim Tek başına iktidarda yaptığınız, adaletesizlik ve anarşiyi, sanırım başkanlık sistemi ile Tavana çıkarıp zirve yapmayı hedefliyorsunuz.
  ALLAH’ım c.c size fırsat vermesin.
  HAYIR, HAYIR, HAYIR

 6. Kesinnn çözüm BAŞKANLIK sistemiiiii İNŞALLAHHHH

 7. Başkanlık sistemi EVET

 8. baskanlik sistemine karsiyim

 9. KÖRÜ KÖRÜNE EVET HAYIR DİYEN ARKADAŞLAR MADDELERİN NE OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUN EVET DİYORSUNUZ 18 YAŞINDA BİRİ NASIL ÜLKEYI YÖNETEBILIR FABRİKA YÖNETİMİNİ VERSELER BATIRIR HEPİMİZ O YOLLARDAN GEÇTİK İKİNCİ BİŞEY MİLLET VEKİLİ NEDEN 600 OLUYO BUNLAR BIZ HALKIN CEBINE BINECEK BİRAZ AKILLI OLUN TAKIM TUTAR GIBI OLMAZ MADEM BAŞKANLIK MILLETVEKILINI 400 DÜŞÜR O YÜZDEN HAYIRRR

 10. Kim gelirse gelsin baskanliga HAYIR

 11. Çatlasanız da patlasanızda hayırr

 12. 90 yılda birşey yapılmadı diyen akıl yoksunu 90 yılın 15 yılı akp dönemi bunu hesaplayamayan başkanlığın ne olduğunu nerden bilsin.HAYIR

 13. tabiki EVET

 14. tabikide hayır. 15 senelik iktidarınızda herkesi böldünüz. Ülkeyi mahvettiniz.Yolsuzluk yaptınız.şEHİLERİMİZE KELLE DEDİNİZ.SAYMAKLA BİTMEZ KÖTÜLÜKLERİNİZ.BİRİNİZDE İSTİFA ETMEDİNİZ.TABİKİDE HAYIR DİYECEĞİZ.UTANMAZLAR

 15. TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI

  DOĞRU SÖZ SÖYLEYİP YALAN UYGULAMA YAPMA TEKNİĞİNE ARTIK İNANMIYORUZ. TÜRKK HALKI ATATÜRKÜMÜZÜN DEDİĞİ GİBİ ÇOK GÜÇLÜ BİR ZEKAYA SAHİPTİR…KURTULUŞ SAVAŞINI HEM OYUNCAK HALİNE GELMİŞ DEVLETİ PARÇALANMANIN EŞİĞİNE GETİRMİŞ SULTANA HEM DE ULUSLARARASI GÜÇLERE HEM DE TERÖRİSTLERE KARŞI GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR…TERÖRİSTLERE KARŞI GELEYİM DİYE SULTANIN KUCAĞINA OTURMAMIŞ…ULUSLARARASI GÜÇLERE SIĞINMAMIŞTIR …HER YERDE HAKLILIĞINI İSPATLAMIŞTIR…YANİ DEMEM O Kİ BAŞKANLIK ADI ALTINDA SULTANLIK ,BÜTÜNLEŞME VE BİRLEŞME ADI ALTINDA İÇTEN OYULMA ,ULUSLARARASI BARIŞ ADI ALTINDA BAŞTA KOMŞU DEVLETLER OLMAK ÜZERE TÜM DEVLETLERLE ARAMIZIN BOZULMASINI VE SAVAŞMAYI TÜRKİYEYİ YENİLİYORUZ ADI ALTINDA DEVLETİN VE MİLLETİN KAZANDIKLARINI ONLARA KAZANDIRANLARI YOK ETMEYE ÇALIŞANLARI…BİRLİK OLALIM ADI ALTINDA IRK MİLLİYETÇİLİĞİNİ HORTLATMAYI,ÇÖZÜM SÜRE ADI ALTINDA TERÖRİSTLERİ BESLEMEYİ İSTEMİYORUZ…HAYIR HAYIR HAYIR….BU GÜNE KADAR YAPTIKLARINIZ GELECEKTE YAPACAKLARINIZIN GÖSTERGESİDİR…KÖPRÜ YAPIP PARA ÜSTÜNE PARA VERGİ ÜSTÜNE VERGİ YAZMAYI SARAYINDA ALTINLAR VE ZENGİNLİKLER İÇİNDE YAŞAYIP KRİZ YOK DİYE HALKA KRİZ ÜSTÜNE KRİZ İŞSİZLİK VE PARASIZLIK HATTA AÇLIK YAŞATANLARI BİR VERİP BİN ALANLARI BUNA DA ÇOK İYİİKNA ATMEYİ BİLEN DİLENCİ AĞIZLI ÇİNgene SOYLULARI İSTEMİYORUUUUZZZ!HAYIR HAYIR HAYIR.

 16. metin erangenç

  Hayır dan başka çare yok ki.

 17. ben müslümanım ve bunu sorgulamak sadece Allaha kalmış bişey… hayır diyen teröristtir diyenler başkanlığı ayakkabı kutularında arasınlar 18 maddeyi okumadan evet demek akıl karı bir iş değil neden evet sorusuna ülkenin selameti geleceği için veya rteyi seviyorum demek bağnazcadır o maddeleri okuyun lutfen ben 17 yaşında maddeleri okuyan bilinçli bi insan olarak sizden rica ediyorum o maddeleri okuyun ondan sonra kararınızı verin beni ve kendi çoçuklarınızı torunlarınızı köleleştirmeyin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.