Ana sayfa - Başkanlık Sistemi Anketleri - Bugüne Kadar Yapılan 5 Başkanlık Sistemi Anketi

Bugüne Kadar Yapılan 5 Başkanlık Sistemi Anketi

Referandum kararının TBMM’den geçmesinin ardından gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’da. Erdoğan’ın da anayasa değişikliğine onay vermesinin ardından Türkiye, Nisan ayında sandık başına gidecek!

Referandum yaklaşırken, araştırma şirketleri birbiri ardına anket yayınlamaya devam ediyor. ORC, OPTİMAR, GEZİCİ, SONAR ve A&G Araştırma Şirketlerinin anket sonuçlarını konumuzda bulabileceksiniz.

Bugüne Kadar Yapılan 5 Başkanlık Sistemi Anketi

2017 ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ REFERANDUMU

18 maddelik yeni anayasa teklifi geçtiğimiz günlerde meclisten geçti. Bu oylama sonucu 2017 Nisan ayında değişiklik halka sorulacaktır. Eğer “evet” oyu çoğunlukta olursa, belirlenen 18 maddelik tasarı tamamıyla hayata geçirilecektir.

Cumhurbaşkanlığı sistemi, Cumhurbaşkanının aday olduğu parti ile ilişkisinin devam etmesinden dolayı, Başkanlık sisteminden farklı kabul edilmemektedir. Aynı zamanda bu sistem pek de ön planda olmayacak başbakanlık makamı, başkanlık sisteminde hiç bulunmamaktadır. Referandumda kabul edilirse 2019 yılından itibaren, bu sistemde yönetileceğiz. Aynı şekilde Cumhurbaşkanı odaklı bu sistem yetkiler konusunda da ilgi odağı olmaktadır.

Yetki Verilen Bazı Maddeler

Tasarlanan bu sistemde pek çok değişiklik ve yeniden yetkilendirmeler görülmektedir. Başkanlık sistemi kapsamında, Cumhurbaşkanına olağan üstü hal yetkisi verilmektedir. Olağan üstü hal kararnamelerinde meclis onayı ve süresi bir aydan üç aya çıkarılmıştır. Askeri yargı tamamen kaldırılacak ve Anayasa Mahkemesi kapsamından çıkarılacaktır. Bu şekilde AYM üye sayısı 15’e düşürülecektir. Cumhurbaşkanı ve meclise karşılıklı bir şekilde fesih yetkisi verilecektir.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile genel seçimler artık beraber yapılacaktır. Meclis yetki olarak, yeniden seçim isterse 5’te 3’ünün evet demesi yeterli olacaktır.

Cumhurbaşkanı eğer isterse, aynı zamanda partisinin de genel başkanı olacağı için, iktidarın milletvekili listesini de düzenleyebilecektir. Cumhurbaşkanının bütçe hazırlama yetkisi olacak. Şu anki düzende, bütçeyi hükümet hazırlayıp meclis komisyonuna sunmaktaydı. Ayrıca Cumhurbaşkanı, HSYK’nın başkanını ve üyelerinin yarısını atayabiliyor. Anayasa Mahkemesi üyelerinin de 15’inden 12’sini artık cumhurbaşkanın atayabilecek.

Bu gibi birçok yetkilendirmenin geldiği sistemin uygulanıp uygulanmayacağını 2 veya 9 Nisan tarihinden sonraki süreçte öğreneceğiz.

Peki, tüm bu değişikliklerle ilgili yapılan anketler ne diyor?

İşte son yapılan Başkanlık sistemi anketleri:

Bugüne Kadar Yapılan 5 Başkanlık Sistemi Anketi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.