Ana sayfa - Başkanlık Sistemi Anketleri - Bugüne Kadar Yapılan Tüm Referandum Anket Sonuçları

Bugüne Kadar Yapılan Tüm Referandum Anket Sonuçları

16 Nisan Referandumuna gün sayılırken, referandum anketleri sıklaşmış durumda. Peki bugüne kadar yapılan anketler ne diyor?

Bugüne Kadar Yapılan Tüm Referandum Anket Sonuçları

Söz konusu anayasa değişikliği teklifinin Meclis’te kabulünün ardından (21 Ocak 2017) araştırma şirketleri tarafından 28 anket yayımlandı veya sonuçları duyuruldu. 28 anketin 12’sinde “hayır”, 8’inde ise “evet” oyları önde görünüyor. Diğer 8 anket Doğu/Güneydoğu, MHP seçmeni gibi daha özel alanlar üzerinde odaklanıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda 339 oyla kabul edilen anayasa değişikliği teklifi, partili cumhurbaşkanlığı sistemi başta olmak üzere, seçilme yaşının 18’e indirilmesi ve milletvekili sayısının 600’e çıkarılması gibi düzenlemelerin de yer aldığı 18 maddeden oluşuyor. AK Parti’nin hazırlayarak TBMM Başkanlığı’na sunduğu, MHP yönetiminin de desteklediği teklifte ayrıca “Başbakanlık” kaldırılıyor, yerine cumhurbaşkanı tarafından seçilmesi öngörülen “cumhurbaşkanı yardımcıları” getiriliyor.

Referandum sürecinin en tartışılan konularından birini de “MHP’li seçmen ne diyecek?” sorusu oluşturuyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “AK Parti hazırda tuttuğu bir anayasa hazırlığı varsa mutabık kalınan maddeleri kabul etmek kaydıyla Meclis’e getirmelidir” çağrısıyla referandum sürecinin yolunu açmasının, parti tabanında rahatsızlık yarattığı konuşuluyor. Bu durum anketlere, “MHP seçmeninin önemli bir bölümü ‘Hayır’ diyecek” şeklinde yansıyor.

Aralarında eş genel başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 12 HDP milletvekilinin, “terör ve terör propagandası” iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında tutuklu bulunması, Kürt seçmenlerin oylarını da merak konusu hâline getiriyor. Yapılan anketlerde, Kürt seçmenlerin ağırlıklı olarak “Hayır” dediği ifade ediliyor.

T24’ten Miray Tamer’in haberine göre, 21 Ocak’tan bu yana kamuoyu ile paylaşılan anketlerin sonuçları şu şekilde:

KONDA

Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır, 22 Ocak’ta Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, referandumda “Kesin ‘evet’ çıkar” demenin mümkün olmadığını söyledi. Ağırdır, “Hayır’cılar başarabilir, ama önce ‘Başarabiliriz’ özgüvenine ihtiyaç var” ifadesini kullandı.

Avrasya Araştırma

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin 22 Ocak’ta yayınladığı ankete göre, 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasında MHP seçmeninin yüzde 24.7’si “evet”, yüzde 50.1’i ise “hayır” oyu kullanacak.

Andy-Ar

Andy-Ar Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar, 22 Ocak’ta yaptığı açıklamada ‘evet’ oyları ile ‘hayır’ oylarının arasında 2 puan fark olduğunu belirterek “Biri 44, diğeri de 42” dedi.

A&G Araştırma Şirketi

A&G Araştırma Şirketi’nin sahibi Adil Gür, 23 Ocak’ta yaptığı açıklamada, anayasa değişikliği teklifine desteğin yüzde 53 civarında olduğunu söyledi. Gür, söz konusu desteğin iyi bir kampanya ile yüzde 60’lara doğru taşınacağı görüşünü dile getirdi.

Gezici

Gezici Araştırma Şirketi’nin 26 Ocak’ta yayınlanan anketinde, referandumda ‘evet’ oyu vereceklerin oranı yüzde 42, ‘hayır’ oyu vereceklerin oranı ise yüzde 58 olarak ifade edildi. Şirketin sahibiMurat Gezici, AK Parti seçmeninin de yüzde 20’sinin “Hayır” oyu vereceğini iddia etti.

Konsensus

Konsensus Araştırma Şirketi’nin sahibi Murat Sarı, 30 Ocak’ta yaptığı açıklamada, 1 Kasım’da AK Parti’ye oy veren vatandaşların yüzde 80’inin referandumda ‘evet’ oyu vereceğini ileri sürdü. Sarı, “1 Kasım 2015’te AK Parti’ye oy veren seçmenler arasında, ‘hayır’ oyu vereceğini belirtenlerin oranı ise yüzde 10’lar düzeyindedir. Yüzde 10’luk bir kesim ise kararsız” dedi.

A&G Araştırma

A&G Araştırma Şirketi’nin 2 Şubat’ta yayınladığı ankette, ‘evet’ oylarının oranı yüzde 54 olarak belirlendi. Şirketin bir önceki anketinde bu oran yüzde 53’tü.

Metropoll

Metropoll Stratejik ve Siyasi Araştırmalar Şirketi’nin 16 Şubat’ta yayınlanan anketi, Kürt illerinde yapıldı. Ankete katılanların yüzde 48’i “Hayır” derken, “Evet” diyenlerin oranı yüzde 30’da kaldı. Kararsız veya soruyu cevapsız bırakanların oranı yüzde 22.

ANAR

ANAR araştırma şirketinin 17 Şubat’ta yayınlanan anketinde ise AK Parti ve MHP seçmenlerine odaklanıldı. Buna göre AK Parti seçmeninin yüzde 35’i ile MHP seçmeninin yüzde 50’si referandumda “evet” oyu kullanmayacak.

SAMER

Diyarbakır merkezli Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (SAMER) 17 Şubat’ta yayınlanan anketine göre, Doğu ve Güneydoğu illerinde ‘hayır’ oyu vereceklerin oranı yüzde 57.4; “Evet” diyenlerin oranı ise yüzde 25.1.
Avrasya: MHP’de ‘hayır’ oyları arttı

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin, (AKAM) 22 Şubat’ta yaptığı ankete göre, MHP seçmeninin yüzde 51.1’i referandumda “hayır” oyu kullanacağını ifade etti. Şirketin bir önceki anketinde söz konusu oran yüzde 50.1’di.

THEMİS

THEMİS Araştırma Şirketi’nin 24 Şubat’ta yayınlanan anketinde, “hayır” oylarının oranı, kararsızlar dağıtıldığında, yüzde 57.6 olarak belirlendi. Ankete göre, “evet” oylarının oranı ise yüzde 42.4.

Avrasya Araştırma

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin 27 Şubat’ta yayınladığı ankete göre, “hayır” oylarının oranı yüzde 56.4.

Ankette katılımcılara “Selahattin Demirtaş başkanlık sistemine ‘Evet’ deseydi tutuklanır mıydı?” sorusu da yöneltildi. Katılımcıların yüzde 9.7’si “Bilmiyorum” yanıtını verirken, yüzde 75’i “Hayır, tutuklanmazdı” görüşünde.

Adil Gür Anketi

A&G’nin 5 Mart’ta yayınladığı anketin odağında “sandığa ilgi” vardı. Araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 87.9’u “Mutlaka sandığa gideceğim, oyumu kullanacağım” dedi.

Andy Ar

Sosyal Araştırmalar Merkezi Andy-Ar’ın Genel Müdürü Faruk Acar’ın 7 Mart’ta yayınladığı ankete göre, katılımcıların yüzde 45’i “evet”, yüzde 41’i ise “hayır” oyu kullanacak.

Optimar

Optimar Araştırma Şirketi’nin 9 Mart’ta yayınlanan anketinde, ‘evet’ oyu kullanacağını ifade edenlerin oranı yüzde 53.6, ‘hayır’ oyu kullanacakların oranı ise yüzde 46.4 olarak belirlendi.

Politic’s Araştırma

Politic’s Araştırma Şirketi’nin 17 Mart’ta yayınladığı ankete göre, katılımcıların yüzde 46.25’i “evet”, yüzde 36.85’i ise ‘hayır’ oyu kullanacağını ifade etti.

Denge Araştırma

Denge Araştırma Şirketi’nin sahibi Hasan Basri Yıldız, 22 Mart’ta yaptığı açıklamada, yaptıkları anketlere göre ‘evet’ oylarının oranının yüzde 50’nin üzerinde olduğunu söyledi. Yılmaz, “Evet oylarının oranı yüzde 50’nin üzerinde. Rakam olarak söyleyecek olursak 50-55 bandı arasındadır. Bu rakamlar konjonktürel olarak da değişiklik gösteriyor” ifadesini kullandı.

ANAR

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, 23 Mart’ta yaptığı açıklamada, ‘evet’ ve ‘hayır’ oyları arasındaki farkın çok az olduğunu söyledi. Uslu, “Oy farkı çok küçük olduğu için evet ya da hayır diyemeyiz. Bu fark, siyasal olarak anlamlı olabilir ama istatistiksel olarak bir anlam taşımıyor” dedi.

GENAR

GENAR Araştırma Şirketi’nin 23 Mart’ta yayınladığı ankete göre, ‘evet’ oylarının oranı yüze 55. Ankete göre, AK Parti seçmeninin yüzde 96’sı, MHP seçmeninin de yüzde 46’sı referandumda ‘evet’ oyu kullanacağını ifade etti.

MAK Danışmanlık

MAK Danışmanlık firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, 24 Mart’ta yaptığı açıklamada bugüne kadar hiçbir seçimde görülmemiş bir durum yaşandığını savunarak “Evet oyları yüzde 45’lerde görünüyor” dedi.

SONAR

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Tayyip Erdoğan’ın yüzde 52 oy alacağını öngören SONAR Araştırma Şirketi’nin dün (26 Mart 2017) yayınladığı ankete göre ise “hayır” oyu vereceklerin oranı yüzde 51.02.

8 yorum

 1. HDP bizi bağlamıyor hiçbir şekildede kürtleri temsil etmiyor!!!

 2. Tabiki evet hayır deyipyaba cilarimi sevindirecek cumhurun başı nedense olur reis

 3. Evet diyecem her şey güllük gülüstanlık olacak,terör bitecek,hayat ucuzlayacak,her genç üniversiteye girecek,işsizlik bitecek.Diktatörlük hikayesi yalan, meclis cumhurbaşkanının emrine girecek.Adaleti cumhurbaşkanı sağlayacak,gerekirse mahkemeler kapatılıp kadılık sistemi devreye girecek.Her aileye bir aileimamına kayıt zorunluğu gelecek,ehliyet almak için imanın şartlarını bilmen yetecek.yetmezmi muassır afaganmedeniyetine ulaşacağız.

  • Mustafa Kemal Atatürk

   Vay Kardeşim Terörü Besleyenler Bunlar 2002 Den Beri Terörü Hortlatan Bunlar Sen Dala Terör Biticek Diyosun Bi At Gözlügünü Çıkar Ezbere Konuşuyosun Resmen

 4. Sonuna kadar evet k.Kılıçdaroğlu yeter sen git diye evet

 5. Ben en büyük reis hayranlarindanim. Türkiye de ondan daha büyük bir lider yok şu anda. Parti secimlerinde yine Akp yi seçeceğim ama bu referandumda Hayır oyu kullanacağım. Çünkü reis den sonra gelecek kişinin kötü niyetli olma olasılığı cok büyük. O yüzden Hayır

 6. vatan icin evet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.