Ana sayfa - Başkanlık Sistemi Anketleri - İşte Son Referandum Anketi

İşte Son Referandum Anketi

Referandum anketleri hız kesmeden yayınlanmaya devam ediyor. Son anket ise, ARGETUS Araştırma’dan geldi. Anket sonuçlarında “evet” ve “hayır” oyları ne durumda?

İşte referandum anketi sonuçları:

İşte Son Referandum Anketi

ARGETUS‘un yaptığı ilk araştırma 02-06 Şubat’ta 26 ilde 2 bin 560 kişiyle, CATI (Bilgisayar Destekli Telefon) sistemiyle gerçekleştirildi. İkinci araştırma ise 13-18 Şubat tarihlerinde 26 ilde 3 bin 200 kişiyle yüz yüze görüşme, üçüncü araştırma ise 03-08 Mart’ta, 26 ilde, 2 bin 144 kişiyle yine CATI sistemiyle yapıldı. ARGETUS’un Şubat-Mart 2017 araştırmalarına göre “Hayır” cephesi zayıflarken “Evet” oyları yükseliyor. Anket sonuçlarını değerlendiren Argetus Danışmanı Erol Erdoğan’a göre “Hayır” cephesinin anayasal değişikliğe ilişkin argümanları eskidi, buna karşın “Evet” cephesi, değişimi maddeler üzerinden anlatarak seçmeni ikna edici bir dil kullanıyor.

Erdoğan’a, göre ilk aylarda “Hayır” cephesi algı olarak baskın gözükürken artık şartlar “Evet” lehinde.

Anket sonuçlarında Saadet Partisi’yle ilgili çok dikkat çeken veriler de var. Saadet Partisi referandumda ‘Hayır’cı kanatta yer alacağını açıklasa da seçmenlerin çoğu ‘Evet’ oyu verme eğilimde çıktı.

“EVET” OYLARI NE DURUMDA?

‘Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş konusundaki yaklaşımınızı belirtir misiniz?’ sorusuna seçmenlerin verdikleri yanıtlar arasında “EVET, DESTEKLİYORUM” tercihi, yüzde 53 ile yüzde 56 aralığında değişim gösteriyor. “HAYIR, DESTEKLEMİYORUM” tercihine yönelik kanaatler ise yüzde 47 ile yüzde 44 bandında sıkışmış durumda. “HENÜZ KARAR VERMEDİM” veya “YANITSIZ” ya da “SANDIĞA GİTMEYECEĞİM” şeklinde cevap veren seçmen kitlesinin oranı, 16 Nisan yaklaştıkça azalıyor.

1 Kasım 2015 seçimlerindeki kanaatlere göre Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş için yapılacak referandumdaki tercihlerin partilere göre dağılımına bakıldığında, TBMM’de grubu bulunan CHP ve HDP’li seçmenin “HAYIR” cephesinin ana gövdesini oluşturdukları görülüyor. CHP’li seçmen, yüzde 87 ile yüzde 90 aralığında “HAYIR” kanaatine sahip. HDP’li seçmenin ise yüzde 81 ile yüzde 84 aralığında “HAYIR” kanaatine sahip olduğu görülüyor. HDP’li kararsız seçmenlerin bir kısmı “EVET” tercihine yakın gözüküyor.

93 yorum

 1. Ben Almanyad`a yasiyorum son zamanda yasananlara bir anlam veremiyorum! Allah herseyin hayirlisini biz Türk milletine versin.
  TABIKI EVET DIYORUM

  • ANLAM VERİLEMEYECEK BİRŞEY YOK HELE Kİ HOLLANDA MESELESİ ÇOK GARİP. HAYIR DİYEN OYUNU BU MESELEDEN HAYIRA DÖNDÜRÜYORSA İŞİN ÖZÜNÜ OKUMAMIŞ DEMEKTİR.

  • İyi düşündünmü evet için
   Bu anayasada,demokrasi yok,insan hakları yok,hukuk yok.kısacası insanla ilgili hiç birşey yok.
   Düşün ülke kararnameyle yönetilecek
   bir kişinin ağzından,kafasından ne çıkıyorsa uygulanacak yani bir işadamına kızdı malına mülküne el koyabilecek.al sana yeni TÜRKİYE
   Hayırlı olsun.
   Saygılarımla…

   • Sen ozaman ya hecmişi yaşamamiszin,yada yeni yasayi hic anlamamissin. Avrupaya köle olmamak ve özgür olmak icin tabiki EVET

   • Ben avrupa da yaşıyorum yani fransa da. burda hukuk demokrasi var mı diyorsun sen aslında bu kör zayıf insanlar ve devletler güçlü kimseye muhtaç olmayan bir TÜRKİYE istemiyorlar. niye TÜRKİYE güçlü olamaz bu zamana kadar hep onların dedikleri oldu avrupa ya aldılar mı yani saf olmayın. gel de burada yaşa da gör ifade din özgülüğü aslında türkiyede bunları rahat rahat yaşanır ben bu yüzden Avrupa’ya Hayır güçlü ve özgür bir TÜRKİYE için EVET EVET EVET

  • Türkiye dılında yaşayan insanlardan oy almıcaksın! Adamların birşeyden haberi ohhh yatıyorlar orda adam akıllı haber dınlemezler dınleselerde atv yi dinlerler gelirler oy kullanırlar sonra sen yaşamıyorsun bu ğlkede ben yaşıyorum!

  • Avrupada yaşayan arkadaşlar size sesleniyorum. Madem oradan memnun değilsiniz sizi tutanmı var dönün gelin memleketimize. Biz size 1300 tl asgari ücret maaşı verelim çalışmayında suriyeliler gibi üniversitede serbest size sınav falan yok . nasıl geçiniyorsunuz bi bakalım. Tabi siz alışmışınız 1 avro 3,90 oh gel memlekete kralsın. 1300/3,90=333,333 avroyla bi geçininde ondan sonra evetmi hayırmı dersiniz bi bakalım. memlektte satılmayan yer kalmadı. ha karşılığı yapıldımı ,yollar köprüler hastaneler yapıldı. ama biz bu köprüden 100 tl ye geçiyoz tek geçiş haaa. bide dönüşü var. yeni yapılan çanakkale köprüsü geçişi 15$+kdv hesabı sen yap artık. sattık sattığımızın yarısınıda yedik. 15 yılın hesabı bu kadar açık . memleket sizi hasretle bekliyor. dönün gelin.

  • Gel yiyorsa Türkiye de yaşa Almanya dan esmek kolay hem sana Ne senin vatanın bile Almanya olmuş konuşmak kolay

 2. Mustafa Uğur

  Güçlü ve Büyük TÜRKİYE için EVET

  • Güçlü ve büyük Türkiye nasıl olur ,anlatirmisin …

   • 15 yıl öncesine kadarki zamandaki ülke güçsüz ülke. şu an yaşadığın ülke güçlü ve 16 nisandan sonra yaşayacağın ülke daha da güçlü ülke olacak inşallah.

 3. Rejimin değişmesi vatanımız içinben büyük tehlike. Referandumda elbette HAYIR diyoruz.

 4. Suriyelilerin birinci sınıf vatandaş olduğu Bir ortamda çocuklarımın ve Türk halkının geleceği için Hayır diyorum

 5. Birlik için,Millet için = Tek Başlılığa HAYIR!!!

 6. Kararsızlık yaşamak da kötü. En iyisi ikisine de oy vereyim.

 7. Köle olmamak için hayır Her insan ülke yönetiminde kendi ülkesinin yönetiminde söz sahibi olmalıdır hata yapıldığı zaman zararı ülkemizdeki 80 milyon insan çekecektir

 8. Bir tarafta Recep Tayyip Erdoğan ve devlet bahçeli diğer tarafta yazarak dahi istemiyorum iyi düşün türkiyem??

 9. 90 yıllık tarihinde ülkeye hizmet için bir çivi bile çakmayanlar hayır diyor.ÖYLEYSE EVETTTT

  • 90 yıldır çivi cakmayan dediklerin bu Cumhuriyeti kuranlardir.

  • 90 yıldır çakılan civileri Akp söküp attı.Varliklarimizi bu hükümet kadar har vurup harman savuran olmadı.Avrupa ülkelerinde yaşayan Türklere şaşıyorum madem orayı begenmiyorsunuz gelin Turkiyeye .Görelim bakalım ne yapacaksınız.Suriyeliler neden arap ülkelerine gitmiyorlar da avrupa ülkelerine gitmek istiyorlar acaba.

 10. ÖZGÜR ADAM

  evinin tapusunu dahi eşinin üzerine yapmak istemeyen bir insan nasıl olurda tüm türkiye nin tapusunu bir adama verir.TABİKİDE HAYIR.
  DEMOKRASİ OLDUĞU HALDE MEMLEKET BU HALDE.ALLAH MUHAFAZA YA OLMASAYDI YA TEK ADAM OLSAYDI KİM BİLİR NE HALDE OLURDUK.
  İNŞALLAH MEMLEKETİMİZ İÇİN HAYIR OLUR.2010 DA AYNI VAADLER VARDI.BI SON ÇIKIŞ MEMLEKETİMİZ İÇİN.ONUN İÇİN HAYIR DİYORUM.ESAD GİBİLER OLMASIN DİYE HAYIR.MEMLELEKT SURİYE GİBİ OLMASIN DİYE HAYIR.

 11. Fetö ile anlaşıp el sıkışıp iktidara gelen parti evet diyor ben hayır

 12. Atatürk ve İsmet İnönü ye cumhuriyet kahramanlarını sarhoş diyenler evet diyor ben atatürkçü olduğum için hayır diyorum

 13. TÜRK ALMANLAR

  TÜRK ALMANLAR OLARAK TÜRKİYEYE GÖSTERİLEN TAVRIN BİZİM EVET VEYA HAYIR VERMEMİZLE ALAKASI YOK SEÇİM PROPAGANDALARI ANINDAKİ KARARA BAKILMAZ GENELE BAKILIR BİZİM AKRABALAR HEPSİ TÜRKEYDE HEPSİ İŞSİZ VE FAKİR DİYE BİS DE HAYIR DİYECEĞİZ HEM DE BURDA EN AZ YÜZ ELLİ AİLE OLAN BİR AİLE SULALEYİZ HAYIR DİEYECES TABIKİDE KİMSE BAŞKA BAHANELER YAPMASIN EĞER KILIÇDAROĞLU BAŞKAN OLACAK OLSAYDI EVET DERDİK !

 14. GÖRDUK GUÇLU TURKEYİ HAHAHA 14 YILDA YIKILMADIK DİYE ŞÜKRETTİK CUMHURİYETÇİLER ATATÜRKÇÜLERİN DÜRÜSTLÜĞÜ VE TARAFSIZ DESTEĞİ SAYESİNDE ÜLKE AYAKTA GERİSİ PALAVRA !16 NİSANDA GÖRECEKSİNİZ YALANCILARA NASIL HAYIR DİYECEK VE DESTEĞİMİZİ ÇEKECEĞİZ!BYBY SİZE ÇÜSS

 15. Hey kor arkadaslar gesmisi ne kadar çabuk unutuyorsunuz. EVET EVET EVET

 16. Yorumlara bakarsak herkes hayır diyor ve altını da dolduruyorlar…hayıřrrrrrrr

 17. Daha şimdiden hayırcilara yapmadıkları baski kalmadi terörist vs gün gelirde evetçiler ilerde baskı altında kalırsa hayircilardan daha çok tepki gösterirse sesini duyuramayacak.ama iş işten geçmiş olacak..Çünkü eskiden akp nin yanında olan bir sürü insan satıldı veya akp yı sattı yani evetçide olsanız işlerine gelmezse terörist oluverirsiniz..Böyle tutarsız güvensiz siyasete hayır…..

 18. Atatürk zamanında 4000km demiryolu ağı yapıldı 2002 den bu yana 500 km demiryolu ağı yapıldı

 19. Atatürkçü milliyetçi cumhuriyetçi bir kişi böyle bir anayasayı kabul etmez.

 20. Sonuna kadar evet hayır taraflara bakıyorum evete taraflara bakıyorum hayır tarafları 15 temmuz ta da aynı taraftaydı şimdide aynı bir adam diyip duruyorlar sadece Tayyip düşmanlığı oluğu için hayır diyorlar asıl tek adamla sizler hareket ediyorsunuz o olmasında kim olursa olsun diyorsunuz aklınızca. Bu tek adamlık mevzusu değildir bu memleket meselesidir devlet meselesidir Tayyip Erdoğanı sevmiyorum diye böyle bir şansı geri tepemeyiz bunu görün ve ülkenin önünü açın bu devletin bütünlüğünü istememişlerle aynı oyu atmayın Saygılarımla

 21. Bu başkanlık sistem lazım değil ben Hayır yoksa evet demicem. Halk böyle bozulur boşver böyle sistemi aman ben bunlanmi uğraşmak istemem çok saçma o Evet o Hayır ben bıktım ben insanlıkdan çıkmıyom bence bu problem değil. Şimdi birisi Hayır diyor hain cikiyor cok sacma yani bu ülke bu kadar geldini üzüntü verici. Türkiye’nin iyisini istiyorum ama bu başkanlık sistemi boşver insan gibi konuşun sonunda biz İnsanız yoksa hayvanmiyiz? Zigaraya Hayır diyoruz hainmiyiz? Ben sizi söyleyim kim hain çürük bina yapanlar halka düşünmeyen trafikte,saldırı urayan ailerere. Tabi 100%de 100% bu sisteme evet demicek böyle birşey hiç yoktu. Size şimdi birisi geliyor ve size birsey imza atmanızi istiyor ne yapıyorsun hemen imza mi atıyon bilmeden bence Hayır okumadan kim imza atar. Bence bu sisteme Evet veya Hayır demiyorum boşver bu sisteme. Çok saçma ailerer bozuluyor işte bu vatan bölünmez ama aile içine bozuyor. Unutmayın biz İnsanız

 22. ALLAH’in Resulu eshabini topluyor savas karari alinsinmi alinmasinmi diye Peygamber efendimiz SAV savasa karsi oldugunu bildirir ancak,istisareden savas karari cikar ve uygulanir.bu savas uhud savasidir,,
  Devlet bir kisinin karari ile yonetilemez,
  20 yil sonra bir deli geldi tum yetkilerde onda dusunun o ulkenin gelecegini,,m.mert

 23. hayırcılar siz ne kadar hayır toplasanızda siz ne kadar hdp nın yaninda olsanız da siz ne kadar diş gücler sizi yönetsede sizin gibi insanlar bu ülkeye cahil gelmiş cahil gideceksiniz tüm hayırcilar yaşlarını yazar mı lütfen yazsinlar

 24. İktidar partisi Marmara yapmıştı evet iyi ama bunu başkasını normal bedelinin 10 katını veriyor ayrıca Marmara ın adı için bir anket vardı ankette Atatürk öndeydi sonra nedense adı sadece Marmara oldu . Bunlar Atatürkçünkü değil o yüzden hayır

 25. Vatan için millet için TÜRKİYE CUMHURİYETİ için ülkem için bağımsızlığımızı için hayır

 26. Erdoğan karşıtı diyorlar hayır değiliz. Ama biz bir Türkü onun için hayır

 27. Evetçiler hadi bana söylediklerimin yalan olduğunu ispatlasınlar.

 28. Parti amacı gütmeyen milliyet istediği gücü istiyorsa hayır demeli.

 29. Zamanında halk bu anayasayı %90 küsür oy vermişti. Tamam bende anayasa değişsin istiyorum eskiden cumhuriyet senatosu vardı Türkiye nin en demokratik dönemi eğer bu anayasa kabul edilirse en demokrasimiz bir dönem başlayabilir.Ayrıca cumhurbaşkanının kaç tane yardımcısı olacak ? Daha bunun gibi bir çok soru ben hayır diyorum . Peki siz

 30. Anayasa mahkemesi üyelerinin bir kısmını cumhurbaşkanı azıcık kısmını meclis den yani dolaylı olarak hepsini aylayacak

 31. Mustafa Kemal in askerleriyiz. Atatürk evet diyordu diyenler yalancılardır. Denetleme biter. Atatürkçüler hey chp’li dir.

 32. Mimaroğlu...

  Erdoğan düşmanlığı yüzünden her maddesinin altına imza atacağınız bir anayasa ya hayır diyerek vatanınıza ihanet ediyorsunuz…!

  Atatürk bugünkü parlementer sistem ile hangi inkilabı yapabilirdi ..?

  Haziran ayı seçimlerinden sonra tek başına iktidar çıkaramayan bir sistem ortaya çıktı sonrasında 5 ay hükümetsiz kaldı bu ülke kasım ayında yapılan seçimlerde de tek başına bir iktidar çıkmamış olsa ne olacaktı..?

  Bu yaşanan olay bundan sonra yaşanacaklarında teminatıdır…

  Milli bir duruşu olmayan bu kadar zıt kutupların olduğu bir meclis ne kanun çıkarabilir nede yatırım için gelecek olanlara bir güven sağlayabilir.

  Maddelerin bir tanesini bile okumadan hayır diyenler sizlere yazıklar olsun. İnanarak söylüyorum ki bugün Atatürk de seçmen olmuş olsaydı o da büyük Türkiye için EVET derdi…

  Açık bir şekilde kaos ve sorun yaratmış ve yaratacak olan bir sistemi sırf Erdoğan ı sevmiyorum diye hayır diyorsan bana vatan sevginden bahsetme sakın..

 33. şu an cumhurbaşkanı her şey yapabilir ama millet ayaklanır eğer başkanlık gelirse herkesin parasını % 50 oranında kesiyorum derse millet ayaklanamaz çünkü evet dediklerinde buna da evet demiş olacaklar. biz hayırcılar her ihtimali düşünüyoruz . peki siz. marmara =marmaray oluyor. dış ihraklar mal mı evetçileri yasaklayıp hayırcı görünüyorlar böylelikle hayır oyları düşecek evet oyları yükselecek.sadece erdoğan akıllı değil

 34. Ben artık hayır diyorum.

 35. Suriye de niye Türk ordusu savaşıyor suriyeliler savaşsın kurtuluş savaşında biz kendimiz kimse yanımızda yoktu. Çanakkale de tüm dünya vatanımızı bitirmeye çalışırken hayır geçemezsin dedik. 15 temmuz da da öyle oldu dur darbe yapamazsın.

 36. SUREKLI AKPYE OY VEMIS BIRISI OLARAK YAZIKLAR OLSUN DIYORUM SIZLERE, SIZLERI BIZ GETIRDIK ORALARA,BIZLERI DUSUNMEDEN ILERI GERI,NAZI COCUGU DIYORSUNUZ CUMHURBASKANI AYRI BASBAKAN AYRI BELEDIYE BASKANLARINIZ AYRI ETMEDIGINIZ HAKARETLER KALMADI,BIZ BURDAKI VATANDASLARINIZI DUSUNSELER SOYLEMEZLERDI ANCAK KENDILERINI DUSUNURLER.BURDA SAYENIZDE YABANCI DUSMANLARI ARTTI PARTILERIN OYLARINDA PATLAMA YASANDI, (SHEL PETROL OFISI GIBI YERLERI HEMEN BOYKOT ETMEYE BASLADINIZ,YAZIK BE SIZE BURDAKI HOLLANDALILAR TURKLERIN DUKKANLARINI BIR BOYKOT ETSELER BURDAKI VATANDASLARI DUSUNEN KIM ALLAHTAN ADAMLAR SIZIN SEVIYENIZE INIPTE BURDA BIZLERE KOTU DAVRANIP HAKARET ETMEDILER SADECE SIYASET HERSEY DEDILER,ANTALYADA YABANCI BIR TURISTI HOLLANDALI DIYE DOVUP HASTANELIK ETMISLER YAZIKLAR OLSUN BE,HIC BIR MUSLUMAN BIR KISIYI ZAYIF NOKTASINDAN VURMAZ ADAM DIYOR NAZI COCUGUSUNUZ TECAVUZ COCUGUSUNUZ,ALMANLAR HOLLANDAYA SAVAS ACTIGINDA HOLLANDALILAR ISTEYEREK TECAVUZE UGRAMADILAR ZORLA TECAVUZE UGRADILAR OLDURULDULER,KIMSE ISTEYEREK TECAVUZE UGRAMAZ YAKISMAZ BOYLE BIR KELILE MUSLUMAN BIR ULKENIN CUMHURUREISINE,OSMANLI 3-5 SANDIK ALTINA IZMIRI YUNANISTANA SATTIGINDA YUNANLILARDA ORDA ATALARIMIZA TECAVUZLER ETMISLERDIR BUNLAR ISPATLI ULU ONDER MUSTAFA KEMAL ATATURT VE SILAH ARKADASLARI BU VATANI KURDU KADINLARIMIZA OZGURLUK SECMEK SECILMEK HAKKI VERDI,BIRAZDA BAKIYORUMKI ONUNDA IZLERINI SILMEYE CALISILIOR GIBI,PARTI OLARAK TEK MUSLUMAN PARTI AKP OLDUGU ICIN ONA VERIYORUZ AMA IMPARATORLUGADA HAYIRRR DIYECEGIM..

 37. Evet de diyebilirsin hayır da ama aynı geminin içinde oldugumuzu birbirimize muhtaç oldugumuzu unutmayalım her gelen bizim için yapıyor veya bize zarar veriyor arkadaşlar bunu unutmamalı onlar geçici biz kalıcıyız.

 38. bu refarandum vatanımızı milletimizi bitirmek için yapılan bir saldırıdır. bir anayasa nın geçmesi için en az halkın %70 inin evet demesi gerekir.

 39. Atatürk ün adını kullanıp evet diyen kişiler yalan söylüyorlar. mk atatürk bütün verdiği kararlar meclisteki herkesin kararıyla geçiyordu. ama bu anayasa tek parti devrini yani sadece tek görüş iktidar olacak. iktidar partisi devamlı oyunu artıracak eğer biterse çok zor bir ihtimal yeni parti hemen iktidar olamaz çünkü oy oranı yüksek olan parti biterse oy oranı bölünür muhalefet az oylu olur. zaten iktidar güçlü herkesi atıyor. yeni parti iktidara gelmesi çokzor

 40. akp kişi başı milli gelir 11000 dolar oldu diyor 2002 de 4000 dolar dı diyor yalan o zamanın milli geliri farklı hesaplanıyor şimdi farklı eğer hesaplama sistemi o zaman gibi olsaydı 6000 dolar olurdu. sadece yandaş medyaya inanmayın.onlar hükümete yalakalık yapıyor. yeni akit Atatürk ün ölümünün 75 yılında o olmasaydı da olur dedi yandaş medya böyle artık karar milletin .

 41. bu anayasa tek parti dönemini geri getirecek. ayrıca akp ve mhp liler chp yi ve chp lileri kötülüyorlar. hepsi kılıçdaroğluna baskı uyguluyorlar. bu iktidar partisi eğitim sistemini batırdı. feto yu başımıza bela edenden hayır gelir mi? hsyk üyelerinin bır kısmını doğrudan bir kısmını dolaylı yönden atayacak. akp ve mhp chp yi karıyor. millete yalan söylüyorlar.

 42. cumhurbaşkanına meclisin birkaç yetkisi veriliyor. cb meclisin onayına sürmeden yetki çıkarabilecek. seçimleri tek başına erteleyebilir.bilirsiniz ki Türk halkı gerektiğinde çok büyük cevap verir 16 nisan da cevap veremezsek bir daha cevap vermeyebiliriz.biraz da muhalif gazeteler okuyun muhalif kanallar dinleyin onların da düşünceleri hakkında konuşun peygamber efendimiz (sav) istişare edin demiştir.son pişmanlık fayda etmez .farklı düşüncele saygı durun.vatan bizim

 43. vatan adlı yazar yazdıkların beni çok etkiledi. dediklerini google yazınca doğru çıkıyor. haklısın vatanımız için milletimiz için hayır

 44. şu an ki anayasa en azından meclis kararı daha yüksek. ama bu anayasa ile meclisin başbakanın cb nin mahkeme yetkileri partili cumhurbaşkanına verilecek

 45. biz Müslümanlar hep birlik ve beraberliğimizi korumalıyız. bu kadar yetkiyi cumhurbaşkanına vermem .sizde vermeyin

 46. biraz da fox ana haberi halk tv yi izleyin farklı düşünceyi sahip olabilmek için bu kanalları da izlemeliyiz. bu kanalları da izleyenler var onlara saygı duyun . sözcü yü. cumhuriyeti 1920 lerin gazetesi onları okuyun. tabi yandaş medya hükümeti bunlar da muhalefeti savunurlar ama doğruları çok vardır cumhuriyet sözcü yeni çağ muhalif kanallar. ama makak yalan söyler her kanal ama bunlar daha çok doğrular. Atatürkçüler

 47. vatan için millet için cumhuriyet için türkiye için geçmişimiz ve tarihimiz için hayır diyorum . bu anayasa teklifi tek parti olur eğer hiçbir parti %50 +1 oy alamazsa 2002 den bu yana 2014 seçimlerinde sadece %50 nin üzerinde oy aldılar.sadece 2002 de değil 100 cumhuriyetin 70 yılı %50 den az oyla iktidar oldu. koalisyonlar hariç. . hadi kimse bu oranı geçemezse hep seçim mi olacak? sonuna kadar hayır vatan millet için canımı feda ederim.

 48. anayasa mahkemesi üyelerini doğrudan geri kısmını dolaylı yönden atayacak. hayır diyelim. geleceğimize

 49. kim yönetirse yönetsin tek basına yönetmesi iyidir güçlü türkiye için EVET

 50. ramazan vatan haini yönetirse bile mi ? tek kişi ülkeyi yönetirse birlik ve beraberliğimiz bozulur. abd de başkanın kararını çoğunluğunu başkanın atamadığı mahkeme üyeleri başkanının kararlarını denetliyor. ama bunda denetleme azalıyor.

 51. ramazan senin düşüncen yanlış . sen her şeye evet diyorsun. bu yanlış . atatürkçüler hayır der .

 52. düşmanlarımıza karşı hayır.büyük Türk milleti hayır der.

 53. yorumlarımı okuyun neden hayır? şeyh said evet diyormuş. biz hayır

 54. Artık ben de hayır diyorum.

 55. ben de HAYIR diyorum. HAYIR HAYIR.

 56. ben de HAYIR diyorum.

 57. Yahu bu bir parti davası değil,Ülkenize düşman misiniz? Chp den adam kalkıp denize dökecekmiş. Ulan sen kimi denize döküyorsun? Sen bu ülkede rahat yiyip içerken senin dedelerin bu ülkede düşmanı denize döktü. Sen kendi ülkenin vatandaşını denize dökerim dersen, bu vatandaşta keriz değil seni denize gömer, Sen bu evet veren halkı nasıl çiğnersin? İNADINA E V E T

 58. ben de HAYIR diyorum.

 59. kerkük referandumu na evet diyen hüda par türkiye deki referanduma da evet diyor. kim düşman?

 60. bu parti meselesi değil o mv denize dökeriz derken vatan hainlerini barzaniyi fetö yü dökeriz demek istedi. aklı olan anlar aklı olmayan anlamaz . bu ülke de darbe girişimi oldu. darbe ya hükümet millete zulüm yaparsa ya da hükümet güçsüzse ama burdan şunu çıkarmayın evet de hükümet güçlensin hayır zaten hükümet güçlü ülkeyi yönetenler güçsüz bu anayasa tek parti dönemini geri getirecek. HAYIR diyorum.

 61. ben akp liyim ama hayır verecem.

 62. biz genel yerel cb seçimlerinde hep akp ye verdik. şimdi de olsa veririm ama ben HAYIR diyortm

 63. Türkçe de ha diye bir harf yok he diye söylenir.

 64. vatanımı ve milletimi seviyorum.

 65. atalarımız dedelerimiz düşmana hayır dedi ben de hayır diyorum. Atatürk ün ölümünün 75. yıldönümünde o olmasaydı da olurduk diyen gazete evet diyor

 66. ATATÜRK E EVET BAŞKANLIĞA HAYIR.

 67. şehitlerimiz için.

 68. hsyk hsk oluyor. bu üyelerin bir kısmını kendisi dolaylı yoldan meclisteki çoğunluk başkanın partisi olmak zorunda. o zaman hsk nın bütün üyelerini iktidar partisi atayacak. peki bu üyelerin adaleti nasıl olur.

 69. cumhurbaşkanı tarafsız olmalı.bu yüzden yemin ediyorlar.şerefleri ve namusları üzerine peki başkan nasıl yemin edecek?eğer baştaki ile aranız açılırsa size istediğine yapabilecek.bazıları oylarını kömüre oduna makarnaya una satıyor.lütfen bir de muhalif bir şekilde yaklaşın.2ayyaş dediler vatanımız milletimiz için savaşlara bunları sözleri doğru mu?cumhuriyeti kuranlara ayyaş denir mi?dolar aldı başını gidiyor.türkiyenin 2002-2017 borcu kaç sözcü gazete

 70. vatan ve milletimiz olarak birlik ve beraberliğimizi korumalıyız. vatan ve milletimizin parçalanmasına hayır!

 71. ben fetö nün evet veya hayır dediğini duymadım. çünkü hiç canlı canlı görmedim de görüşmedim de. artık kim görmüş duymuşsa vatan haini mi acaba?

 72. ben anayasa mahkemeleri üyelerinin 12 tanesini partili başkan 3 tanesini çoğunluğu iktidar partisinin olduğu meclis adaletli atayamaz.

 73. niye eyalete karşısınız diyorlar? mesela almanya da eğitim sistemi berlin de farklı diğer eyaletlerinde farklı.soma da o maden sahibi niye hakkı olan cezayı almadı. ne var burda?

 74. evet diyecektim amam artık hayır diyorum.

 75. ben Türk vatan ve milletimiz için canımı feda ederim. biz Türkler istiklaline düşkünüz. bu anayasa bağımlı kişiler içindir. İSTİKLALE EVET BU ANAYASAYA HAYIR.

 76. hep bi ağızdan TÜRKİYE hep bir ağızdan HAYIR. hayır ola inşallah

 77. hep birlikte hayır diyecez değil mi ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.