Ana sayfa - Başkanlık Sistemi Anketleri - Kadir Has Üniversitesi’nin Başkanlık Sistemi Anketi

Kadir Has Üniversitesi’nin Başkanlık Sistemi Anketi

Kadir Has Üniversitesi tarafından yapılan başkanlık sistemi seçim anketinde ortaya çıkan durum oldukça çarpıcı oldu.

TBMM’de görüşmeler sürerken yapılan ankette, başkanlığa desteğin yüzde 50’nin altında kaldığı görüldü.

Kadir Has Üniversitesi'nin Başkanlık Sistemi Anketi

“Kadir Has Üniversitesi Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması 2016” sonuçlarına göre başkanlık sistemine destek AKP’nin istediği seviyenin oldukça altında.

Anket sonuçlarından bir bölüm şöyle:

Ülkenin yönetim tarzı olarak üniter devlet isteyenlerin oranı geçtiğimiz yıla göre yüzde 16,2 düşerek yüzde 52,7’ye gerilerken, Başkanlık Sistemi’ni isteyenlerin oranı yüzde 22,1’den yüzde 32,5’e yükseldi. 2016 yılında gündeme gelen Partili Cumhurbaşkanlığı’nı isteme oranı ise yüzde 10,5 olarak gözlendi. Böylece Başkanlık veya Partili Cumhurbaşkanlığı alternatiflerini destekleyenlerin toplan oranı yüzde 43 olarak tespit edildi. “Mevcut sistemde Cumhurbaşkanı’nın siyasi konularda taraf olmasını onaylıyor musunuz?” sorusuna yüzde 55 “Hayır” yanıtını verdi. Bu soruya geçen yıl “Hayır” diyenlerin oranı yüzde 75,4 idi.

EKONOMİK KRİZ

Araştırma sonuçlarına göre vatandaş ekonominin gidişatından hoşnut görünmüyor. Toplumun büyük bir kısmı ekonomik açıdan kötü durumda olduğunu ve ülkede ekonomik kriz yaşandığını düşünüyor. Buna karşılık, kamuoyunun yüzde 38,7’si hükümetin ekonomi politikalarını başarılı bulduğunu belirtiyor. Hükümetin ekonomi politikaları özellikle kendi parti tabanı tarafından başarılı görülmekle birlikte, muhalefet partilerinin tabanları ekonomi politikalarını başarısız buluyor. Araştırmaya katılanların yüzde 71,7’si ise Türkiye’de ekonomik kriz olduğunu düşünüyor. “Sizce Merkez Bankası yönetimi siyaset etkisinden bağımsız olmalı mı?” sorusuna ‘Evet’ diyenlerin oranı ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 5 azalarak yüzde 62,4’e gerilemiş görünüyor.

17 yorum

 1. Hayır

 2. Aldatmaya devam

  HAYIR

 3. Ülkem için koca bir Hayır

 4. ahmet kasım

  hayır

 5. Hayir ulkemi seviyorum

 6. Diktatörlüge,80 milyonu bir kisinin insiyatifine vermeye asla hayır

 7. Biz MİLİYETCİLİĞİ TÜRK MİLETİNİ kutuplaştırma değil, birlik beraberlik içinde TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ ve AL BAYRAĞIMIZI KIYAMETE kadar yaşşatmak

 8. TÜRK MİLİYETCİLİĞİN,nin ayaklar altına alınmaması ve TÜRKİYE CUMHURİYETİ,nin birlik, beraberliği için HAYIR.

 9. Tabiki sonsuza dek HAYIR

 10. HAYIR TABIKI

 11. Cumhuriyet için
  Hayır

 12. Demokrasi için halk için gelecek kuşaklar için HAYİR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.