Ana sayfa - Haberler - Kılıçdaroğlu İddialı Konuştu: Referandumda Hayır Çıkacak

Kılıçdaroğlu İddialı Konuştu: Referandumda Hayır Çıkacak

CNN Türk’te canlı yayında Şirin Payzın’ın sorularını yanıtlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, referandumda hayır çıkacağını iddia ederek, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

Kılıçdaroğlu İddialı Konuştu: Referandumda Hayır Çıkacak

Referanduma hazırız. Sonuç ‘hayır’ olacak. 15 yıldır ülkede koalisyon değil tek parti var. 15 yıldır bakanlar aynı kişiler tarafından belirleniyor. 15 yıldır Türkiye’nin istikrarı oldu mu olmadı. 15 yıldır çiftbaşlılık bitecek diyorlar. 15 yıldır çiftbaşlılık mı vardı? Cumhurbaşkanı görevini yapıyordu, başbakan görevini yapıyordu.

Darbe oldu, terör aldı başını gidiyor sadece PKK da değil. IŞİD çıktı, FETÖ çıktı… 15 yılın bütün kötü yönetimleri önceki dönemlere yükleniyor. Siz kendi döneminize bakın. Başarı hikaye yazdıysanız konuşun. Yazamadıkları için sorumlu arıyorlar, sorumluyu da kendi aralarında arıyorlar. Ülkenin bu kadar sorunu var. Mesela bu Anayasa değişikliği ülkenin hangi sorunun çözecek?

İki tane sorum var. 15 yılda arzu edip de çıkaramadığınız kanun var mı? 15 yıldır Bakanlar Kurulu olarak çıkarmak isteyip de çıkaramadığınız kararname var mı? Önünüzde kim engel? Terörle mücadelede yanınızdayız, AB üyeliği için yanınızdayız dedik. Vatandaşın gündemiyle hükümetin derdi farklı. Vatandaşın ekmek derdi vardı, bunların Anayasa.

CHP NEDEN HAYIR DİYOR?

Biz neden hayır denmesi gerektiğini anlatacağız. Hepimiz apartmanlarda oturuyoruz. Apartman yönetiminden bahsedeceğim. Apartmanda bir yönetim kurulu var ve her ay bir aidat ödüyoruz. Yönetici de apartman ihtiyaçları için harcıyor. Bir de yönetim denetleme kurulu var. Apartmanı bile denetletirken, koskoca Türkiye’de bütün yetkileri vereceğiz kimse denetlemeyecek. Yargı, Yürütme, Yasama onun elinde olacak. Böyle bir düzen dünyanın hiçbir yerinde yok.

“ABD’DE BAŞKAN BÜYÜKELÇİ BİLE ATAYAMAZ”

Birçok ülkede uygulanıyor diyorlar. O ülkelerin isimlerini versinler. Başkanlık sistemi en güzel şekilde ABD’de uygulanıyor. ABD’de başkan büyükelçi bile atayamaz. Ona senato karar verir. O başkanlıkla bizim başkanlık arasında hiçbir ilgi yok. Bizim başkanlık nerede uygulanıyor? Suriye anayasası geldi bizde uygulanmaya çalışıyor. Biz Suriye’deki rejimi kabul ediyor muyuz? Aynısını kendi ülkemize uyguluyoruz. Peki biz Esad’ı neden suçluyoruz? Fransa uygulamıyor. Dünyanın gelişmiş 10 ülkesine baktık sadece ABD’de var başkanlık diğerlerinde parlamenter sistem var. Kuzey Kore’de var başkanlık, fakat dünyada alay konusu haline geldiler. Biz de dünyanın alay ettiği bir ülke konumuna mı gelelim. Kanun yapma tekeli Meclis’e aittir. Başkan’a kararname çıkarma yetkisi vererek, Meclis’in görevini devretmiş oluyorsunuz.

Başkan istediği bakanlığı kaldırıp kurabilecek. Şu anda AKP vekillerini vatandaş mı seçti? Hayır. Oturdu genel başkanlar listeleri hazırladılar. Bunlara oy vereceksiniz dediniz. Bunları geçmişte askerler yapmıştır. Şimdi Cumhurbaşkanı ya da Başkan, bir karar aldı ve Resmi Gazete’de yayınladı ve bakanlara yolladı. Bakanlar buna karşı çıkabilecek mi?

Biz şu andaki sistemi de savunmuyoruz. Bizim istediğimiz şu, 12 Eylül darbe hukukundan arınmamız lazım. Seçim yasasının değişmesi lazım, millet kendi vekilini kendisi seçsin. Sayın Davutoğlu siyasi ahlak yasası getireceğiz dedi. Getirdiler mi? Hayır. Biz gelsin diye teklif yaptık kabul etmediler. Siz bir dayatma ile Anayasa yapamazsınız. Anayasa toplumsal bir uzlaşı metnidir.

“BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞIYIZ, BU ERDOĞAN KARŞITLIĞI OLARAK ALGILANMASIN”

Fiili durum Anayasa’ya aykırı durum demektir. Sayın Bahçeli de bunu diyordu. Neden bir kişini arzusuna göre bütün bunlar yapılıyor? Cumhurbaşkanları devletin sigortası konumundadır. Devletin her alanında hakem rolünü üstlenir. Cumhurbaşkanı parti başkanı olursa hakem rolünü kim üstlenecek. Önemli bir kurum yok ediliyor. Cumhurbaşkanın tarafsızlığı güven vermeli. Cumhurbaşkanı yargıç atadığı zaman neden böyle yaptın demezler. Cumhurbaşkanı bir davaya hakim atadığı zaman orada adalet olur mu? Biz bunları düşünerek şunları söyledik: Biz başkanlık sistemine karşıyız. Bu Erdoğan karşıtlığı olarak algılanmasın. Bu düzenleme sonrasını da ilgilendiren bir düzenleme.

“PARTİLİ CUMHURBAŞKANI KAOSA YOL AÇACAK”

Türkiye’de 3 kişi bayrak kullanır: Cumhurbaşkanı, Vali ve Büyükelçi. Çünkü bu üç kişi ülkeyi temsil eder. Başbakan kullanamaz. Genel başkanlar kullanamaz. Vali, illerde Cumhurbaşkanını temsil eder. Çiftbaşlılığı ortadan kaldırıyoruz derken, partili cumhurbaşkanı kaosa yol açılacak.

Diyelim ki herhangi bir vatandaşımızın bir sorunu çıktı. Atlıyor Ankara’ya geliyor ve milletvekili ile görüşüyor. Vekil sorunun neden çözülmediğini anlatıyor ya da sorununu çözüyor. Yeni sistemde vekilin buna yetkisi, bağlantısı yok. Milletle devletin arasına tam bir duvar örecekler. Milletvekilinin yanına neden gitsin? O halde bu milletvekili Meclis’te ne yapacak? Halk ile vekilin arasındaki kontak kopacak.

Vatandaş derdini kime anlatacak? Tam bir bürokratik yönetim olacak. Millet yeri geldiği zaman vekile çıkışabilecek, ‘siz ne yapıyorsunuz’ diye. Başkanlık sisteminde böyle bir şey yok. Parlamento ikinci sınıf bir kurum haline geliyor. Bu parlamento bütün darbelere karşı direnen ve her darbeden sonra ayağa kalkan bir parlamento.
Anayasaların temel işlevi şudur. Vatandaşların haklarını güvence altına almasıdır.

Çok hızlı kanun çıkarmak hiçbir işe yaramaz. Kanunların boşluğunu yargı doldurur. Buna içtihat denir. Bütün olayları yasada bulmak mümkün değildir. Bütün dünyada yargıçlara verilen bir görev vardır. Eğer kanunda sorunu çözecek düzenleme yoksa yargıç. kendisini yasama organı yerine koyar ve kanunun ruhuna uygun olarak hüküm ica eder. Yargıtay da onaylarsa bütün yargıçlar buna uyar. Devleti devlet yapan liyakat denen bu sistemdir. Siz bu sistemi yok etmeye çalışıyorsunuz. Yanlış da buradan başlıyor zaten.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.