Ana sayfa - Başkanlık Sistemi Anketleri - ORC’nin 30 Büyükşehirde Yaptığı Başkanlık Anketi

ORC’nin 30 Büyükşehirde Yaptığı Başkanlık Anketi

ORC Araştırma Şirketi, tam 30 Büyükşehirde, “Başkanlık sistemi”ni masaya yatırdı. Ankette başkanlık sistemine büyük oranda destek çıktı!

10-16 Ekim tarihlerinde 30 büyükşehirde toplam 21.980 kişiyle yapılan ankette katılımcılara, “Başkanlık sistemine geçiş ile ilgili referandum yapılacak olsa tercihiniz ne yönde olur?” sorusu soruldu. Katılımcıların %60,7’si “Evet” derken, “Hayır” oyu %30,3 oldu.

ORC'nin 30 Büyükşehirde Yaptığı Başkanlık Anketi

“BAŞKANLIK”A EN BÜYÜK DESTEK KONYA’DAN

ORC anketine göre, başkanlık sistemine en çok destek yüzde 81.5 ile Konya’dan geldi. Konya’yı yüzde 76.4 ile Erzurum takip ederken, yüzde 72.5 Kahramanmaraş en çok deste olan iller sıralamasında yer aldı.

İSTANBUL VE ANKARA’DA DESTEK NE ORANDA?

Anket sonuçlarına göre, olası bir referandumda İstanbul’daki oylar yarı yarıya dağılmış durumda. ORC anket sonuçlarına göre İstanbul’da evet oyu kullanacaklarını söyleyenlerin oranı yüzde 58.5 çıktı. Ankara’da ise başkanlık sistemine katılımcıların yüzde 61’i destek verdi.

EN DÜŞÜK DESTEĞİN OLDUĞU BÜYÜKŞEHİRLER

Başkanlık sistemine en az destek veren büyükşehirler ise Diyarbakır, Van ve Mardin oldu. Diyarbakır’ın yüzde 58’i, Van’ın yüzde 57’si, Mardin’in ise yüzde 55.8’i ‘hayır’ oyu kullandı. Güneydoğu’daki büyükşehirlerden sonra başkanlık sistemine en az destek veren iller Muğla ve İzmir oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.