Ana sayfa - Başkanlık Sistemi Bilgi Bankası - Parlamenter Sistem Nedir?

Parlamenter Sistem Nedir?

Parlamenter Sistem Nedir?

Parlamenter sistem, demokratik bir yönetim sistemi olması bakımından Dünya’nın en çok tercih edilen rejimi olarak bilinmektedir. Yürütme organının ve yasama organının denetimde olmasıyla beraber birkaç farklı onay ortamı oluşturulmaktadır.

Ülke menfaatleri açısından en düzgün çalışan sistem olması bakımıyla dünya üzerinde 50’den fazla ülkenin yönetim biçimidir.

Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar Kurulu, Asker gibi birçok farklı kişinin söz hakkı sahibi olması; bu yönde sistemin tamamen doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Ülkemizde kararlar Parlamenter sistemle yürütülmektedir. TBMM’de verilen kararlar Meclis başkanı tarafından Başbakana sunulur, başbakandan alınan onay Cumhurbaşkanına sunulur ve bir karar ortamı oluşturulur. Seçimle iş başına getirilen ve yetkilerin çoğunlukla devlet başkanında (Cumhurbaşkanı) bulunması söz konusudur.

Almanya, İtalya, Hindistan, İspanya ve İsveç gibi ülkeler başta olmak üzere parlamenter sistemle yönetilmektedir. Demokrasinin sağlanması bakımından önem taşıyan bu yönetim biçimi, anayasada birkaç farklı oynama yapılarak tamamıyla değiştirilebilir. Tabii ki bunun yapılması için “halk onayı” alınması önemlidir. Yarı Başkanlık veya Tam Başkanlık sistemine geçen ülkelerin tamamı referandum sonucunda bu kararı almıştır.

İç ve dış politikalarda başbakanın etkili olduğu parlamenter sistem, yürütmenin iki farklı kanat üzerinden sağlanmasına neden olmaktadır. Devlet başkanını halk ve meclis seçer. Meclisin onay verdiği kişiler aday olarak gösterilir ve halk sandıklarda seçimini yapar. Parlamenter sistemde bağımsız veya farklı parti adayları da özgürce mitingler yapabilmektedir. Yasada yer alan maddelerde bu gibi engellemelerin olması söz konusu değildir. Halkın da söz hakkının en çok bulunduğu sistem türü olarak bilinmektedir. Halkların kendi arasında birleşip, diledikleri gibi grev veya meydanlara çıkma hakkı bulunmaktadır.

Hangi Ülkeler Parlamenter Sistemle Yönetiliyor?

Parlamenter Sistem Nedir?

Kırmızı: Parlamenter monarşiler. (Monarkın yetkileri semboliktir.)
Turuncu: Parlamenter cumhuriyetler.
Yeşil: Hükümet başkanının ve devlet başkanının görevlerinin birleşik olduğu parlamenter cumhuriyetler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.