Ana sayfa - Haberler - Referandum Ne Zaman Yapılacak? İşte Referandum Tarihi

Referandum Ne Zaman Yapılacak? İşte Referandum Tarihi

Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşmeleri süren yeni anayasa ve Cumhurbaşkanlığı sistemi için net tarih için çalışmalar başladı. YSK, 2 Nisan 2017 tarihi için referandum hazırlıklarına başladığını bildirdi.

Referandum Ne Zaman yapılacak? İşte Referandum Tarihi

OY PUSULALARI HAZIRLANIYOR

Sabah’ın edindiği bilgiye göre Yüksek Seçim Kurulu (YSK), referandum sürecini yönetmek için 30 genelge hazırladı. Referandum kararı Resmi Gazete’de yayımlanır yayınlanmaz düğmeye basılacak ve bu genelgeler yürürlüğe girecek. Genelgelerde sandık görevlileri; güvenlik, referandum süreçleri belirlendi. YSK, örnek oy
pusulası da hazırladı. Referandumda yasa gereği beyaz ‘evet’, kahverengi ‘hayır’ anlamındaki pusulalar kullanılacak.

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan kanun hükmünde kararname kapsamında yurt dışındaki seçmenler için yerleşik adres bildirme zorunluluğu kaldırıldı. CHP, bunun seçim yasası değişikliği anlamına geldiğini, Anayasa gereği referandumda bunun uygulanmayacağını belirterek YSK’ya başvurdu. YSK, “KHK ile seçim kanunlarında değil, Nüfus Kanununda değişiklik yapılmıştır ” denilerek ret kararı verildi. Böylece adres bilgisi olmayan yurt dışındaki seçmenlerin kimlikleri ile oy kullanmasının yolu açıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.