Ana sayfa - Başkanlık Sistemi Anketleri - Referandumda Oylanacak Maddeler ve Anketler

Referandumda Oylanacak Maddeler ve Anketler

330 sınırını geçip referanduma gidilebilecek mi konusu tartışılırken geçtiğimiz günlerde TBMM’de gerçekleşen anayasa değişikliği genel oylamasıyla meclisten 339 vekil oyu alarak sonuca bağlanmıştır. Bu kapsamda, Nisan ayında bir referandum beklenmektedir.

Referandumda Oylanacak Maddeler ve Anketler

Yeni anayasa ve Başkanlık sistemi referandumu, resmiyete döküldüğü için daha da önemli bir süreç haline gelmiştir. Ülkenin yönetim sisteminin de dahil olduğu bu yasa paketinde hangi maddelerin olduğu artık daha da önem kazanmıştır. Her vatandaşın bilinçli olup, bu maddeleri bilmesi ve eski – yeni kıyaslaması yapması gerekmektedir. Bu sayede daha doğru kararlar çıkabilmektedir.

Hangi Maddeler Oylamada Yer Alacak?

Anayasa değişikliğiyle beraber, Cumhurbaşkanı yardımcılığı şeklinde yeni bir mevki gelmektedir. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra, bir veya daha fazla yardımcıyı kendisi atayabilecek. TBMM, üye tam sayısının 5’te 3 gibi bir oranla seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek durumda olacak. Aynı zamanda milletvekili seçimi ile cumhurbaşkanlığı seçimi artık aynı anda yapılacak ve 4 yılda bir değil, 5 yılda bir gerçekleşecek.

Teklifin maddelerinden biri de şu anki düzende meclis onayı ve bakanlar kurulundan geçerek kabul edilen OHAL, artık Cumhurbaşkanının emri ile de gerçekleşebilecek ve seferberlik ilan edebilecektir.

Disiplin mahkemeleri haricinde artık askeri mahkemeler yeni anayasa değişikliği kapsamında kurulamayacak. Askeri yargı kaldırılacak ve Anayasa Mahkemesi içinde yer alamayacaktır.

HSYK’nın ismi ve açılımı HSK şeklinde değişiklik gösterecektir. Onaylanan tüm bu 18 madde ile referandumda kamuoyunun fikri alınacaktır. Çıkan sonuç ile beraber anayasanın ve yönetim biçiminin akıbeti belli olacaktır.

Peki yeni anayasa ve Başkanlık sistemi anketleri ne diyor?

Başkanlık sistemi anketleri ile ilgili yapılan anketlerde, araştırma şirketleri arasında farklı sonuçların ortaya çıktığı görülmektedir. Örneğin Gezici Araştırma Şirketi Başkanlık sisteminde “hayır” oylarının “evet” oylarından fazla çıkacağı ile ilgili anketler yayınlarken, ORC Araştırma Şirketi referandumda açık ara “evet” oyu çıkacağını gösteren anketler yayınladı.

İşte bugüne kadar yapılan Başkanlık sistemi anketleri:

SONAR Araştırma Şirketi Anketi

Son Yapılan 3 Başkanlık Sistemi Anketi

Kadir Has Üniversitesi’nin Başkanlık Sistemi Anketi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.