Ana sayfa - Seçim Tahminleri - Sistem Değişikliği ve Referandum

Sistem Değişikliği ve Referandum

Gündem Sistem Değişikliği ve Referandum

Son ayların hatta son yılların en temel ve değişmeyen gündeminden bir tanesini başkanlık sistemi oluşturmaktadır diyebiliriz. Anayasa değişikliğinin akabinde geçilmesi düşünülen sistemin ülkemize uyarlanmış şekli ise cumhurbaşkanlığı sistemi olarak adlandırılmıştır.

Anayasa değişikliği anketleri sonuçları, anket yapan kurumlara göre farklılık göstermektedir.

Sistem Değişikliği ve Referandum

Kimi kurumlarda halkın yarısından fazlası başkanlık sistemine karşı iken, diğer anketörlerin yaptıklarına göre ise halk büyük oranda destek vermektedir. Anayasa referandumu için yapılan anket sonuçları değişedursun anayasa değişikliği mecliste kabul edilmiştir. Değişikliği Cumhurbaşkanı onaylarsa, 60 gün içinde ülkemiz sandık başına gidecek.

Halkımızı yakından ilgilendiren bu konu hakkında ne kadar haberdar oldukları tartışma konusudur. Bu konuda da anket yapan bazı şirketlerin sonuçlarına göre halkımızın konu hakkında bilgisi oldukça düşüktür.

Referandum ne zaman sorusuna ise henüz tam olarak cevap bulunabilmiş değildir. Ohal suresi içinde referandum yapılacak mı yoksa Ohalin kalkması mı beklenecek henüz netleşmemişken, gündemin hızla değişen yönü halkın da fikirlerinde değişikliklere sebep olmaktadır.

Çok hızlı değişen ülke gündeminde, birkaç gün içerisinde çok büyük değişiklikler yaşanabilmektedir. Bu nedenle yapılan anketlerin şuan için ve günümüz için geçerliliği olsa dahi, birkaç hafta sonrasında halkın neyi isteyeceği ve hangi karara varacağı büyük bir soru işareti olarak akıllara kazınmıştır.

3 yorum

  1. Ünal Karpuz

    Hayır

  2. Hayır hayır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.