Ana sayfa - Başkanlık Sistemi Anketleri - Son Referandum Anketinde Sonuçlar Bıçak Sırtı!

Son Referandum Anketinde Sonuçlar Bıçak Sırtı!

Andy-Ar Araştırma Şirketi referanduma yönelik olarak yeni bir anket açıkladı. Ankete göre, evet ve hayır oyları adeta bıçak sırtında!

Son Referandum Anketinde Sonuçlar Bıçak Sırtı!

Ancak aradaki fark düşük olsada referandumda evet çıkma eğilimi yüksek. Sosyal Araştırmalar Merkezi Andy-Ar’ın Genel Müdürü Faruk Acar, geçtiğimiz haftanın verilerinden yola çıkarak referandum anketine katılanların yüzde 45’inin evet, yüzde 41’inin ise hayır dediğini açıkladı.

Faruk Acar, anketlerdeki evet-hayır oranlarının sürekli değişiklik gösterdiği anket sonuçlarına bakıldığında, hem evet hem de hayır diyenlerin oranında düşüş gözlemlediklerini açıkladı. Acar’a göre kararsız seçmen oranı yükseliyor.

REFERANDUMDA OYLAR BIÇAK SIRTINDA!

Andy-Ar Araştırma Şirketi olarak referandum sonucunu en iyi şekilde tahmin edebilmek için 5000 denekle çalıştıklarını açıklayan Faruk Acar, Türkiye genelinde yaklaşık 35 ilde görüşmeler yapılarak anketin tamamlandığını ifade etti.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) belirlemiş olduğu, Türkiye modeli şeklinde ifade edilebilecek bir bölgeleme sistemine göre 35 ilde, Türkiye’nin demografik yapısının örneklemini oluşturacak bir çalışma yaptıklarını belirten Andy-Ar Genel Müdürü Faruk Acar, hangi iller gerekiyorsa, hangi illerde kimlerle görüşülmesi gerekiyorsa, deneklerin yaş, cinsiyet, eğitim durumu, meslek grupları, sosyal, ekonomik statüleri göz önüne alınarak bir Türkiye profiline ulaştıklarını ve 5000 kişiyle 55 milyonu ölçebildiklerini vurguladı.

“1 KASIM OLUMSUZ BİR SINAVDI”

2 buçuk yıldır dünyanın her yerinde araştırma şirketlerinin olumsuz bir sınav verdiklerini belirten Acar, artık farklı bir sosyolojinin ortaya çıktığını ve araştırma şirketlerinin dip dalgaları okuyabilen bir noktadan aykırı bir noktaya geldiklerini ifade etti. 1 Kasım seçimlerinde Türkiye’de de, araştırma şirketleri açısından olumsuz bir sınav verildiğini ifade eden Acar’a göre, şu an itibariyle 16 Nisan referandumuna yönelik yapılan araştırmalarda da böyle bir risk var.

Bir kez daha olumsuz bir sınav vermek yerine daha hassas, daha farklı yöntemlerle çalıştıklarını belirten Acar, dip dalgalarda nelerin olduğunu okuyabilmek adına çalıştıklarını ve bir kez daha yanılma lükslerinin olmadığını vurguladı.

KARARSIZLARIN DURUMU

Araştırma sonuçlarının her zaman yanılma risklerini barındırdığını söyleyen Faruk Acar, cevap vermek istemeyen, kararsız olduğunu ifade eden ve fikir beyan etmek istemeyen seçmenleri de içine katan analizler yaptıklarını ve bıçak sırtının devam ediyor olmasının sebebinin de tam olarak bu olduğunu açıkladı.

Sosyal Araştırmalar Merkezi Andy-Ar’ın Genel Müdürü Faruk Acar’a göre, dünya genelinde yayımlanan anket sonuçları seçmenin %2-3’lük kısmının fikrini etkiliyor. Türkiye’de ise durumun biraz daha farklı olabileceğine dikkat çeken Acar, şunları söyledi:

“Seçim sonucu belli olan bir seçime gidiliyorsa sandığa katılım etkilenebilir. Ancak Evet’e oy verin evetler çok önde ya da hayırlar önde gibi yaklaşımlar, seçmenin Evet’e veya Hayrı’a gitmesini sağlamıyor. Bu durum seçmenin sandığa gitmesini engelleyebiliyor. Ama şu anda böyle bir durum yok. Bütün araştırma şirketlerinde ortak gördüğümüz şey evet ve hayırların birbirine çok yakın olduğu ve bu durum sandık motivasyonunu düşüren bir durum olarak karşımıza çıkmıyor.”

22 yorum

 1. HAYIRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR

 2. kesinlikle hayır

 3. nayirrrr !!

 4. apartman yöneticisi binayı iyi yönetiyor diye apartmanın tapusu verilmez onun için HAYIR obaşka bu başka sonuna kadar akp liyim ama bu parti seçimi değil

 5. ben staj mağduruyum bakanımız çıkmış 60 yaşında emekliliği bize layık görüyor ülkenin şartlarını öne sürüyor sayın bakanım 15 yıldır siz iktidarsınız yapamıyorsanız yapabilene bırakın

 6. kesinlikle HAYIR

 7. staj mağdurları ne olacak yıllardır söz verilip yerine getirilmedi bu referendumda bunu göz önünde bulunduracağız

 8. Ülke ne hallerde beyler suriyeliler bir tarafta ekonomi kırizi bir tarafta terör bir tarafta siz kalkmışsınız başkanlık kendiniz icin istiyorsunuz kesinlikle hayır hayır hayır

 9. TEK ADAM REJİMİNE HAYIR.

 10. HAYIR CI ARKADAŞLAR NE KADAR BENCİL DÜŞÜNÜYORSUNUZ. AT GÖZLÜĞÜNÜZÜ ÇIKARTIN DA Bİ DÜNYADA NELER OLUYOR NELER BİTİYOR GÖRÜN. 18 MADDEYİ Bİ OKUYUNDA Bİ YORUMLARIN. GERÇİ SİZLERİN BEYNİ VÜCUTLARINIZA HALA ATAMA BEKLİYOR GALİBA….

 11. Bu sistem resmen fitne çıkaracak kardeşi kardeşe düşman edecek sonra Esad gibi ülkenin her tarafında esecek

 12. yani ne yapmak istedinizde engel oldu seçim barajınımı idamımı neyi getirmek istediniz ekonomi kötü terör pik yaptı suriyedeki terörü ülkeye siz taşıdınız

 13. fahrettinefe

  Kesinlikleeee evet Arkadaşlar Kesinlikte hayır Türkiyenin çöküşü batıya kendinizi güldürmeyin Türkiyenin memleketin bekası için güçlü bir türkiye için EVET EVET EVET SONUNA KADAR .

 14. EVET EVET EVET

 15. kesnlikle hayırrrrrrrrrrrrrr

 16. Hayır kesinlikle hayır araplaşmaya hayır

 17. Osmanlı ham yapsın seni amerika..nasıl bir korkuysa karşımıza dikilemiyor ancak mikropları besleyip besleyip virüs olarak yayıyorlar.zehirlenenler de panzehiri net göremiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.