Ana sayfa - Haberler - Türkiye’de Referandum Geçmişi

Türkiye’de Referandum Geçmişi

Aralık ayının son döneminde meclis içerisinde gündeme gelen anayasa değişikliği, toplam iki oturumda görüşülmüştür. Ocak ayı başında meydana gelen ilk görüşmede 21 maddelik teklif 18 maddeye düşürülmüş ve bu yasa değişikliği ile farklı bir hükümet sistemi de adapte edilmektedir.

Türkiye’de Referandum Geçmişi

İlk görüşmenin ardından 18 Ocak’ta ikinci görüşmeler gerçekleşmiş ve 18 maddelik teklif 21 Ocak’taki genel oylamada aldığı 339 oy ile Nisan ayında gerçekleşmesi planlanan halk oylamasına kalmıştır. Bu durumda anayasanın ne olacağı ve başkanlık sisteminin gelip gelmeyeceği oylamayla belli olacaktır. Gerçekleşecek olan bu referandum, ülkemizde gerçekleşen ilk referandum değildir.

Ülkemizde Referandum Tarihi

Ülkemizde ilki 1961 yılında olmak üzere toplam, altı adet referandum gerçekleşmiştir. İlk halk oylaması 27 Mayıs Dabresi’nden sonraki dönemde anayasanın değişmesi için yapılmıştır. Yüzde 61 oranında evet oyu çıkmıştır. Sonraki referandum ise 1982 anayasası kapsamında yapılmıştır. 12 Eylül sonrası anayasanın değiştirilmesi üzerine olmuştur ve %92 gibi yüksek bir oranla evet oyu alınmıştır. Ardından 1987 yılına gelindiğinde de 1982 Anayasası’na geçici olarak eklenen siyasi yasaklıların yasaklarının kalkıp kalkmaması üzerine yapılmıştır. Referandum sonucunda yüzde 1’lik bir farkla evet oyu galip gelmiştir.

Dördüncü olarak, 1988 yılında gerçekleştirilen referandum ülkemizde “hayır” sonucu alınan tek referandumdur. 82 Anayasası’nın yerel seçimlerin erkene alınması maddesiyle ilgili olarak yapılmıştır ve %65 hayır sonucu alınmıştır.

Ülkemizde yakın zamanda yapılan iki referandum da aynı hükümet tarafından istenmiştir. Öncelikle, 2007’de Cumhurbaşkanının halkla seçilmesi başta olmak üzere birtakım yasa değişiklikleri oylanmış ve %68 evet alınmıştır. Ardından 2010 yılında meydana gelen 26 maddelik değişim paketi %58’le evet almıştır.

Son olarak ise Nisan 2017’de yapılması planlanan yasal ve hükümet sistemi üzerindeki değişimi belirleyecek olan referandum yapılacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.