Ana sayfa - Başkanlık Sistemi Bilgi Bankası - Yarı Başkanlık Sistemi Nedir?

Yarı Başkanlık Sistemi Nedir?

Yarı Başkanlık Sistemi Nedir?

Yarı başkanlık sistemi, Başkanlık sistemi ile Parlamenter sistemin karışımı olarak bilinmektedir. Halk tarafından seçilen devlet başkanı ve meclis güvenine dayanan, hükümet başkanı arasında paylaşılan bir yönetim biçimidir.

Genel olarak yönetim devlet başkanının elindedir. Hem başkanlık, hem de Parlamenter sistemleri barındırmasından dolayı halkın onayı ile bu sisteme giriş yapılmaktadır. Yarı başkanlık sisteminde yer alan yürütme organı, iki başlı özelliğe sahiptir. Kararların bir tarafta Cumhurbaşkanı, bir diğer tarafta ise Bakanlar kurulu onayından geçmesi gerekmektedir. Bu sebeple parlamenter sistemle benzer tarafları vardır. Yarı başkanlık seçimi diğer sistemler gibi halk tarafından yapılmaktadır. Halk, aday olarak çıkan kişiler arasından bir tercih yapar, daha sonrasında görev süresi boyunca başkanlık tamamen o kişiye ait olur. Herhangi bir güvensizlik durumu oluşsa dahi “Bakanlar kurulu” bu duruma nazaran bir karar vermediği müddetçe erken seçime gidilmez.

Yarı başkanlık sisteminde yürütme organının bir diğer kanadı olarak Bakanlar kurulu bilinmektedir. Yasama organına karşı sorumlu olması söz konusudur. Kabineden herhangi bir güvensizlik onayı çıkarsa, yasama organı görevden alabilir. Yarı başkanlık sistemi uygulanan ülkelerde genellikle devlet başkanı, başbakanı atar. Atanan başbakan öne çıkmaz. Bu sistemde devleti özellikle dış ilişkilerde tamamıyla devlet başkanı temsil eder.

Fransa, Rusya, Mısır, Romanya, Suriye, Ukrayna ve Tunus gibi ülkeler Yarı başkanlık sistemiyle yönetilmektedir. Ülkemizde yarı başkanlık sisteminin onaylanması bakımından referanduma gidilmesi gerekmektedir. Anayasa maddeleri değiştirilmediği ve halk onayı alınmadığı müddetçe hiçbir ülkede Başkanlık sistemi veya Yarı başkanlık sistemi söz konusu olmaz. İlk olarak Fransa’nın başlattığı Yarı Başkanlık Sistemi, daha sonrasında Rusya’nın da bu yönetime geçmesiyle beraber dünya üzerinde yaygınlaşmıştır. Ülkelerde yaşanan darbe girişimleri ve buna benzer sorunlarla beraber ilk geçişin yapıldığı Yarı başkanlık sistemleri, “sınırsız hükümet yönetimi” vermemesinden kaynaklı olarak farklı alanlara da söz hakkı veriyor.

Bakanlar kurulu ve Başkan tarafından yönetilen bir ülke olmak için, Yarı Başkanlık Sistemi rejimine doğru geçişler yapılmaktadır.

HANGİ ÜLKELER YARI BAŞKANLIK SİSTEMİ İLE YÖNETİLİYOR?

Yarı Başkanlık Sistemi Nedir?

– Sarı renk ile gösterilen ülkeler yarı başkanlık sistemi ile yönetilmektedir.

✔ Burkina Faso
✔ Cezayir
✔ Cibuti
✔ Ermenistan
✔ Fransa
✔ Gürcistan
✔ Kongo
✔ Mısır
✔ Romanya
✔ Rusya
✔ Senegal
✔ SriLanka
✔ Suriye
✔ Tacikistan
✔ Tayvan
✔ Tunus
✔ Ukrayna

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.