Ana sayfa - Seçim Tahminleri - Yeni Şafak Yazarından Çarpıcı Referandum Analizi

Yeni Şafak Yazarından Çarpıcı Referandum Analizi

Yeni Şafak gazetesi yazarı Kemal Öztürk, bugünkü köşesinde Nisan ayında yapılacak olan Referandum ile ilgili çarpıcı bir analiz açıkladı.

Yeni Şafak yazarı Öztürk, saha araştırması yapan firmalarla görüştü ve sonuçları köşesinde paylaştı. Referandum anketi sonuçlarına göre ‘evet’ oyları yüzde 50 bandının üstünde yer alıyor.

Yeni Şafak Yazarından Çarpıcı Referandum Analizi

“Durum bir kaç puan farkla ‘evet’ gibi gözüküyor.” diye yazan Öztürk, “Referandumun ‘çantada keklik’ görülmesine ısrarla karşı çıkıyorlar. Rakamların şu an için tam sahayı yansıtmayacağını da söylüyorlar. ” ifadelerini kullanıyor.

Kendisinin de sahayı gezdiğini ve bir çok kesimden insanlarla konuştuğunu belirten Öztürk, yazısında referandumda AK Parti’yi bekleyen risk unsurlarını böyle paylaştı:

1. EKONOMİK KRİZ BİRİNCİ ETKEN

“Referandumu en güçlü etkileyecek şey ekonomik krizdir. Şu anda piramidin en üst tepesinde olanlar krizden etkileniyor. Ancak yavaş yavaş aşağı indiğini ve vatandaşın cebine, mutfağına doğru yaklaştığını da görmeliyiz. Dolar kuru, piyasadaki durgunluk, ihracatın azalması, dünya ekonomisindeki durgunluk yakında vatandaşa yansırsa, durum vahim demektir.

‘Ekonominin iktidarla ilgisi var, Anayasa değişikliği ile alakası yok’ diyenler varsa yanılıyor. Hiç de öyle değil. Milletin mutfağı, sofrası, cebi etkilendiği zaman, ne Anayasa, ne başkanlık sistemi, ne de milli duygulara bakar. Doğrudan faturayı iktidar partisine keser.

AK Parti kurmayları ekonomik krizin farkında. Bunun da referandumu etkileyeceğini biliyorlar. Bir konu daha var bildikleri ama dillendirmiyorlar fazla: Ekonomiyi yöneten ekip arasındaki uyumsuzluk ve çekişme. Ekonomi iyi yönetilmiyor ve ekipler arasında bir rekabet var. Ekonomik krizin çözümünü zorlaştıran bu durum bakalım nereye kadar gidecek.

2. AK PARTİ’NİN MUHAFAZAKAR TABANINDAKİ RAHATSIZLIK

Dikkatimi çekiyordu bir süredir. Gittiğim her konferansta, toplantıda, sohbette, televizyon programında ve gelen mesajlarda muhafazakar/dindar tabanda bir huzursuzluk, bir şikayet var. Acaba, ‘ben biraz eleştirel yazılar yazıyorum da üzerime mi çekiyorum bu görüşteki insanları’ diye düşündüm. Ancak anket şirketleri de aynı şeyi tespit etmiş. AK Parti içinde % 5-7 arasında bir kesim ‘hayır’ verme eğiliminde dediler. Bence büyük rakam. Tıpkı 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi.

Muhafazakar kesim AK Parti’yi daha ilkesel ve prensipler üzerinden eleştiriyor. Özellikle AK Parti medyası diye bilinen gazete, televizyon ve sosyal medyadaki seviyesizlik, kalitesizlik ve saldırgan tutumdan rahatsızlar. Bunun tüm partiyi kapsayan, siyasetçilerin teşvikiyle olan bir tutum olduğunu zannediyorlar. Kamuoyunda AK Parti’nin temsilcileri onlar diye görülüyor.

Ayrıca ehliyet ve liyakate dikkat edilmemesi, torpil, adam kayırma, FETÖ ile mücadelede çok sayıda insanın mağdur olması, sosyal alandaki yetersiz politikalar, eğitim ve kültür alanındaki dağınıklık gibi konular ilk dillendirilen sorunlar. Bu konuyu daha sonra detaylı yazacağım.

3. KÜRT SEÇMENLERİN TAVRI

Aslında Kürt kökenli vatandaşların oylarını tahmin etmek çok zor. Genelde anketlerde çıkmıyor. Güvenlik ve çeşitli kaygılarla asıl oylarının rengini belli etmiyorlar. O yüzden tüm anket firmaları ihtiyatlı bu konuda. HDP’nin şu anda % 8-9 civarında oyu var. Bunların tamamının ‘hayır’ diyeceği düşünülüyor.

Ancak AK Parti’ye oy veren Kürt kökenli vatandaşların durumu bu kadar net değil. Benim kanaatim, PKK ve HDP ile ciddi bir duygusal kopuş yaşandığı ve durumun çok da tedirgin olacak bir boyutta olmadığı yönünde. Ancak anket şirketleri öyle bakmıyor.

Oyun rengini etkileyecek bir kaç husus var. İlki güvenlik. Sandık güvenliği ve terör örgütünün vatandaşlar için tehdit olmaması çok önemli bir konu. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde bunun farkı görülmüştü.

İkincisi, bölgede terörün neden olduğu yıkım ve tahribatın hızla giderilmesi. Unutmayalım, hendek terörü yüzünden 400 bin civarında insan doğrudan mağdur olmuştu. Yıkılan ev ve iş yerlerinin hızla onarılması gerek.

Son olarak MHP-AK Parti yakınlaşması ve milliyetçi söylemlerin Kürtleri etkileme tehlikesi var. Kampanya döneminde buna çok dikkat etmek gerek.

5 yorum

 1. Ben MHP seçmeniyim ve Kamu Sen Üyesiyim 100 Kadar etrafımda MHP ye oy veren arkadaş var 80 kadarı Hayır diyor 3’ü evet diyor geri kalanı kararsızım diyor bunların kararsız olanlarını da evet diye düşünüyorum MHP’nin 1/3 ü Hayır diyecek demleri anketlerin doğru söylemediği kanaatı oluşturuyor.

  • Ahmet hikmet yaman

   alpastan sen yanılıyorsun kamusen diye söylüyorsan yanılırsın kendilerini oraya getirilenlere şirin gözükmek için öylediyorlar benim analizine bak iç Anadoluda ve karadenizde MHP nin oyunun Yüzde 80 ni evet Akdenizde seçmeni yüzde %50 evet ege ve Marmara seçmeni yüzde %40 evet dogu ve Güneydoğu seçmeni yüzde 90 sanı evet der MHP Genel olarak %54 evet diyecek birde ben sana şunu da söyleyim bu anket sonuçları yanlış Türkiye genelinde %61evet çıkacak inşallah bunun sebebi de bu seçimde chp nin ege ve Marmara Akdeniz seçmeni oy kullanmicak bunun sebebi kılıçdaroğlu chp yi hdp liderle doldurdu vede o koltuğa kasetle oturdu onun için bu seçim yüzde 61 evet çıkacak inşallah

   • Ahmet sen mhpli olamassın ağzındaki lafa söze bak sen bir numara akp li olduğun belli senin için önemli olan akpnin çıkar menfaati söz konusu vatansa gerisi tefaruattır madem evete çıkacak eminssiniz bu kadar tantanaya reklama ne gerek var hille aldatma bak bir tanesini anlatayım sizin her şeyiniz milleti dolmuşa bindirmek neymiş cumhur başkanının yaveri helikopterle muşun bir ilçesine inmiş millet uzaydan gelmiş gibi şaşırmış sonra tanımışlarda şaşkınlıkları geçmiş senaryo hazır popilist politikalar peki bunların karşılığı ne yan gel osman balonu şişir ama fizik kuralları var etki ve tepki meselesi şişirirsin balon patlar akp de yandaş medyası refarandumdan sonra ne olacak götürüsü tabi azar azar koyacaklar zammı bunların aga babasıda öyle diyordu mezarında rahat uyuyormu acaba sanmam özal öyle diyordu ben enayimiyim azar azar geçireceksin ki millet farkına varmasın yandaşların sıkıntısı çok suyun kaynağı kesilirse ne olacak bu millet illet olduğu için güçlü hükümetmiş ben güçlü bir halk olsun neymiş çalıyormuş yapıyormuş böyle dandikten senaryolar böyle filimler ancak türkiyede olur

 2. Evetcileri anlamiyorum sorsan kendileride zaten anlatamaz, insallah evet ciksin sanki TAKIM tutar gibi illaki bizim parti kazansin mantigi. kendisi 100% kötü birseye evet dedigini bildigi halde olsun kötü olsun ama yinede bizimkinin dedigi olsun mantigi..Milletvekili secimi olsa derim OK öyle düsün öylesi durumda yok…………insallah bu kafada olan cok azdir !! . evet diyen herkes sadece Erdogan istiyor diye evet diyor.. tek Adam olma hayali icin.. yoksa kendileri icin birsey getirmeyecegini hepside biliyor..

 3. Selçuk/Adana

  Bakın arkadaşlar mesele memleket meselesi,bir yanda ülkenin 14 yıldır başında zaten tek başına tek adamla iktidar olduğu demir yumruk gibi şaşalı bir hükümet var diğer yanda da muhalefet diye tabir edilen cumhuriyet sistemini savunan bir kesim var.Önemli olan şu. 14 yıldır bu ükenin başındaki hükümet bize ne verdi ve elimizden ne aldı.Eğer bu hükümet gerçekten hayırlı işler yaptıysa evet vermek lazım.Haaa hayırlı işler yapmadıysa ozaman hayır vermek gerekli.Arşivleri karıştırın internetten,gazete manşetlerinden,resmi gazetelerde çıkan kanunlardan vs neler oldu türkiye gündeminde bi bakın…Okuma yazma oranımız yüksek.Dikkatle araştırıp en iyi kararı vereceğinize inanıyorum. Saygılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

* İsim alanının doldurulması zorunludur.